Rekin polarny - najdłużej żyjącym kręgowcem na świecie

Rekin polarny został okrzyknięty przez naukowców najdłużej żyjącym kręgowcem na świecie. Oszacowali oni, że długość jego życia może sięgać 400 lat – czytamy na łamach prestiżowego czasopisma "Science".

Pośród kręgowców – zwierząt obejmujących ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki – najbardziej długowiecznym gatunkiem jest rekin polarny - ustalili badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii i innych ośrodków badawczych rozmieszczonych na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych.

Rekin polarny (Somniosus microcephalus) to ryba zamieszkująca wody północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego, Morza Północnego, Morza Białego i Grenlandii. Żywi się głównie fokami. Dorosłe osobniki tego gatunku osiągają długość 4-5 metrów.

W ciągu ostatnich kilku lat rekiny polarne zajmowały wysokie pozycje w wielu "plebiscytach". W 2012 r. zostały uznane za najpowolniejsze rekiny na świecie, poruszające się z szybkością zaledwie 1,2 km/h. Obecnie zalicza się je też do najwolniej rozwijających się – przeciętny rekin polarny rośnie w tempie 1 cm rocznie – i najpóźniej dojrzewających – poszczególne osobniki uzyskują dojrzałość płciową w wieku 150 lat.

W najnowszym badaniu do określenia wieku 28 samic rekina polarnego złapanych podczas przyłowu naukowcy zastosowali metodę datowania radiowęglowego. Ustalili, że przeciętny wiek zwierząt wynosił 272 lata. Największe samice o długości 493 cm i 502 cm miały odpowiednio po około 335 i 392 lata.

Na podstawie uzyskanych wyników badacze orzekli, że rekin polarny to najdłużej żyjący kręgowiec na świecie, który może dożywać co najmniej 400 lat. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera