Powstała naukowa sieć obrączkowania ptaków

Sześć jednostek naukowych i organizacji pozarządowych organizujących obrączkowanie ptaków na terenie całej Polski weszło w skład naukowej Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP). Powołanie sieci usprawni współpracę przyrodników i ułatwi im zdobywanie pieniędzy na projekty.

W skład sieci weszły Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Akcja Bałtycka (Oddział Terenowy Fundacji AB Kaliszany), Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne oraz Stowarzyszenie Carpatica. Do tej pory instytucje te tworzyły nieformalne stowarzyszenie. "Powołanie sieci naukowej pozwoli im zintensyfikować współpracę i ułatwi zdobywanie pieniędzy na projekty" - informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku, Katarzyna Dziedzik.

Członkowie sieci chcą wspólnie prowadzić badania naukowe i ujednolicić zasady pracy stacji obrączkarskich - tak, by przy zbieraniu i zapisie danych o ptakach obowiązywały identyczne standardy. W przyszłości chcą też realizować ogólnopolski program Wielkopowierzchniowego Monitoringu Ptaków Wędrownych, bazujący na pracy terenowych stacji obrączkowania ptaków.

Tylko w stacji Akcja Siemianówka (organizowanej przez Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu w Białymstoku) w 2015 r. zaobrączkowano niemal 5 tys. ptaków z 71 gatunków, w tym błotniaka stepowego, zaroślówkę, włochatki, sóweczki, dzięcioły białogrzbiete, zimorodki i wszystkie krajowe gatunki muchołówek.

Jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku może być jeszcze ciekawiej, ze względu na wyższy poziom wody w zbiorniku. Prace terenowe rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do połowy października. Jak zwykle w Akcji Siemianówka mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy ptaków. Szczegóły na temat akcji są dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera