W Hiszpanii odkryto malowidła naskalne sprzed ponad 12 tysięcy lat

Malowidła naskalne przedstawiające sceny polowań na dzikie zwierzęta sprzed około 12 tys. lat odkryto w hiszpańskiej jaskini – informuje serwis internetowy The Local.

Archeolog Diego Garate odkrył prehistoryczne malowidła w jaskini Atxurra, położonej w Kraju Basków w północnej Hiszpanii w odległości ok. 50 kilometrów od miasta Bilbao, w niezbadanej dotychczas części jaskini na głębokości 300 metrów poniżej poziomu wejścia.

Jaskinia Atxurra została odkryta w 1929 roku, ale jej najgłębsze rejony z malowidłami na ścianach nie były dotąd szczegółowo badane.

Odkryte rysunki i malowidła przedstawiają rozmaite zwierzęta, jak bizony, konie i kozły, a także sceny polowań.

Jeden z kilkudziesięciu rysunków przedstawia bizona, w ciało którego myśliwi wbili ponad 20 włóczni.

Według ekspertów, doskonale zachowane malowidła pochodzą z okresu 14-12 tysięcy lat temu, a w jaskini odkryto też dodatkowy materiał archeologiczny z tego okresu – pozostałości węgla drzewnego oraz narzędzia z krzemienia.

Jak poinformował Diego Garate, badający jaskinie w Kraju Basków od 10 lat, odkrycie malowideł na ścianach jaskini Atxurra ma dla niego wielkie znaczenie – jest najważniejszym okryciem w jego dotychczasowej zawodowej karierze. (PAP)

jot/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera