Czerwona Róża... i samochód dla najlepszego studenta Pomorza

Najlepszy student - Paweł Górecki, Akademia Morska w Gdyni. Fot. Invest Studio
Najlepszy student - Paweł Górecki, Akademia Morska w Gdyni. Fot. Invest Studio

Paweł Górecki z Akademii Morskiej w Gdyni to najlepszy student Pomorza – wygrał tegoroczny konkurs Czerwonej Róży. W nagrodę otrzymał statuetkę róży i samochód osobowy. Najlepszym kołem naukowym regionu zostało Studenckie Koło Naukowe Fizjologii z AWFiS w Gdańsku.

Wyniki tegorocznego konkursu ogłoszono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Poinformował o nich w przesłanym PAP komunikacie sekretarz Stowarzyszenia Czerwonej Róży Michał Rybak.

Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wyróżniających się studentów i kół naukowych Pomorza. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii

Organizujące konkurs Stowarzyszenie Czerwonej Róży wywodzi się ze studenckiego Klubu Studentów Wybrzeża "Żak", który powstał w połowie lat 50. XX wieku. Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Po pewnym czasie konkurs zniknął. Został reaktywowany w 1999 roku. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej.

W tym roku w kategorii najlepszy student zwycięzcą został Paweł Górecki z Akademii Morskiej w Gdyni. Laureat studiuje elektronikę i telekomunikację na drugim roku magisterskich studiów uzupełniających. Ma już na koncie 16 opublikowanych artykułów naukowych (w tym 12 w języku angielskim). Jest projektantem 60- metrowego sterowca stratosferycznego „Red Shift”. Jest też współautorem zgłoszenia patentowego „Sposób i układ do pomiaru rezystancji termicznej tranzystora bipolarnego mocy z izolowaną bramką”. To aktywny działacz Parlamentu Studentów AM, przewodniczący Koła Naukowego Innowacyjne Systemy Elektroniczne (KN ISE). (Prezentacja jego osiągnięć: https://youtu.be/jiqLNQarpco). Górecki w nagrodę otrzymał samochód - Volkswagen up oraz możliwość reprezentowania Pomorza w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta RP - Primus Inter Pares.

12 tys. zł to nagroda dla najlepszego koła naukowego. W tym roku otrzymało ją Studenckie Koło Naukowe Fizjologii z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Wśród osiągnięć studentów było m.in. uczestnictwo w projektach naukowych „Metody wspomagające i ograniczające zmiany adaptacyjne treningu sportowego" czy „Nordic Walking jako efektywna forma redukcji ogólnoustrojowego stanu zapalnego w grupie starzejących się osób – rola żelaza i witaminy D”. Koło uczestniczyło też w społecznościowym projekcie Miasta Gdańska „Judo Top Talent” czy brało aktywny udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach, m.in. „Cancer & prevention” (na Uniwersytecie Gdańskim w 2015 r.); European College of Sport Science (w Wiedniu, w 2016 r.). Ma też na koncie publikacje w czasopismach naukowych, m.in. "Ranking positions, aerobic and anaerobic performance and motor abilities of junior female tennis players". (Prezentacja wideo: https://youtu.be/pvlGb9-Tizc)

W ogólnopolskiej kategorii Wychowanie Morskie Studentów nagrodę z kolei otrzymał kpt. Krzysztof Paul i jacht Duży Ptak z Politechniki Gdańskiej. W tej kategorii nagroda wynosi 10 tys. zł. Kategoria ta została utworzona, aby zaznaczyć ogromne znaczenie bliskości morza i gospodarki morskiej w kształtowaniu postaw młodych ludzi w naszym społeczeństwie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera