Siódma edycja Dnia Nauki i Przemysłu - w piątek w Gliwicach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pokazy robotów, bolidów czy dronów, eksperymenty chemiczne i biologiczne, technologie wirtualnej rzeczywistości oraz prezentacje praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań znalazły się w programie siódmej edycji Dnia Nauki i Przemysłu, który odbędzie się 20 maja w Gliwicach.

Wydarzenie już od siedmiu lat prezentuje najnowsze dokonania innowacyjnych firm, instytucji i jednostek naukowych. W tym roku nowinki technologiczne i możliwości wykorzystania ich w praktyce zaprezentuje prawie 50 podmiotów z różnych branż, m.in. automatyki, robotyki, motoryzacji czy biotechnologii.

Odwiedzający zobaczą np. działanie wspomagającego rehabilitację pacjentów robota Luna EMG, roboty zbudowane z profesjonalnych zestawów Lego Mindstorms, stosowane w procesach produkcyjnych roboty przemysłowe oraz mobilne, jak robot Hexor II.

Będzie możliwość zagrania w grę Alpacalypse na urządzeniu AppleTV. Dla zwiedzających dostępne będzie wirtualne muzeum MAN, stworzone w zaadaptowanej naczepie furgonowej. Na kilku stoiskach demonstrowana będzie technologia wirtualnej rzeczywistości. Przygotowano również wystawę architektoniczną, prezentacje dotyczące mechatroniki i technik inżynierskich.

Doroczny Dzień Nauki i Przemysłu to rodzaj naukowego pikniku, który daje możliwość prezentacji innowacji w różnych dziedzinach - od świata gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości, po zaawansowane, specjalistyczne rozwiązania stosowane w przemyśle czy ochronie zdrowia. Zgodnie z intencją organizatorów, piknik jest spotkaniem przedstawicieli nauki, biznesu i pasjonatów technologii.

Uczestnicy poprzednich edycji imprezy mogli zobaczyć i przekonać się jak działają najnowsze rozwiązania z dziedziny wysokich technologii, m.in. skaner światła białego, teleskopy, nowatorska aparatura medyczna, wirtualne tablice interaktywne, modele bezzałogowych obiektów latających, modele samochodów czy bolidy elektryczne.

Zainteresowaniem zwiedzających co roku cieszą się rozmaite gry, np. na urządzenia mobilne - zarówno mobilne wersje licencjonowanych, klasycznych gier planszowych, jak i nowatorskie, oryginalne eksperymenty z gatunku casual.

Udział w pikniku, zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających, jest bezpłatny. Szczegóły na temat spotkania można znaleźć na stronie internetowej www.dnip.pl oraz w portalach społecznościowych. Podobnie jak w poprzednich latach wystawcy powalczą o tytuł „Stoiska na medal”. Nie zabraknie konkursów dla odwiedzających.

Istniejący od 12 lat Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice, który wraz z samorządem Gliwic organizuje imprezę, jest centrum wsparcia biznesu akademickiego, utworzonym przez samorząd, Politechnikę Śląską oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Główną działalnością Parku jest tworzenie i promocja innowacyjnych oraz nowoczesnych firm technologicznych, a także transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo-rozwojowych do sektora małych i średnich firm. Obecnie Technopark Gliwice skupia ok. 70 przedsiębiorstw.

Wśród patronów piątkowego wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa, wydająca serwis PAP Technologie.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera