Prof. Abass Alavi, jeden ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) - został doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukowiec powszechnie jest uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej na świecie.
Uroczystość wręczenia 47. tytułu doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Abass Alavi odbyła się w piątek w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku.
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM), prof. Janusz Moryś przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że „jest to duże święto dla uczelni, zwłaszcza, że tytuł wręczany jest, jak określił, niesamowitej postaci, jak prof. Abass Alavi - twórca pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), badania, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś właściwej diagnostyki chorób nowotworowych”. Podkreślił, że prof. Alavi jest chyba jedną z najbardziej „czytanych osób na świecie, 45 tys. cytowań to już mówi samo za siebie, z jaką potężną postacią świata nauki mamy do czynienia”.
GUM podał na swojej stronie, że prof. Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem Uniwersytetu Pennsylwanii w Filadelfii (UPenn) i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Jest autorem lub współautorem 1.134 publikacji, skumulowany wynik Impact Factor wynosi 4.263. Jego Indeks cytowań wynosi 45,805.
"Dla nas jest to przede wszystkim zaszczyt, że profesor zgodził się przyjąć to honorowe wyróżnienie naszej uczelni" – podkreślił prof. Moryś. Powiedział, że uczelnia ma kontakt z naukowcem od lat. "W momencie, kiedy zapadła decyzja o utworzeniu pracowni PET, to pracownicy z Gdańska wyjechali właśnie do profesora uczyć się tej metody" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że "chyba niewiele ośrodków w Europie może pochwalić się tym, że wychowankowie profesora czynnie pracują i analizują badania chorych".
Rektor wyjaśnił, że związki GUM z prof. Alavim polegają też na współpracy naukowej oraz konsultacjach trudnych przypadków chorych. "Jeżeli mamy wątpliwości w przypadkach niektórych chorych, profesor zawsze służy nam pomocą, radą albo wręcz interpretacją zmian, z którymi mamy kłopoty" – dodał.
"Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i duże przeżycie, że jestem gościem uczelni w Gdańsku" – przyznał prof. Abass Alavi w rozmowie z dziennikarzami. Jest to pierwsza wizyta naukowca w Gdańsku.
"Pan profesor jest prekursorem badań z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), pierwszą osobą, która wymyśliła metodę i zaimplementowała ją w praktyce; po raz pierwszy podawano pacjentowi fluorowaną glukozę, która w tej chwili jest głównym znacznikiem na świecie, przy pomocy którego każdego dnia badane są tysiące pacjentów" – tłumaczy dr Grzegorz Romanowicz z Zakładu Medycyny Nuklearnej GUM, stypendysta prof. Alaviego. Podkreślił, że prof. Alavi jest bardzo ważną postacią w rozwoju medycyny, nie tylko nuklearnej, ale też onkologii, bo dzięki badaniu PET, jednemu z podstawowych w diagnostyce onkologicznej i w optymalizacji terapii, profesor uratował życie wielu pacjentów na całym świecie.
Prof. Abass Alavi powiedział w Gdańsku, że "medycyna nuklearna, a właściwie dziś mówimy już o obrazowaniu molekularnym, staje się coraz bardziej wiodącą techniką w medycynie". Ocenił, że "jest ogromne miejsce dla rozwoju medycyny nuklearnej w diagnostyce chorób nie tylko onkologicznych". Zwrócił uwagę, by władze miały świadomość, że wspieranie tej metody pomaga nie tylko pacjentom poprzez szybsze i skuteczniejsze leczenie, ale też obniża koszty terapii.
Zaznaczył, że pierwsze badania tą metodą u pacjenta wykonano w 1976 r. a w 1999 r. zostały uznane i dopuszczone do rutynowego stosowania w codziennej praktyce klinicznej przez Amerykańską Agencję. Przyznał, że "uzyskiwane na początku obrazy niewiele mówiły lekarzom i to była długa droga, żeby ich nauczyć i przekonać, jak wiele metoda wnosi do codziennej praktyki". "Ale udało się i metoda znalazła ważne miejsce w codziennym leczeniu chorób nie tylko onkologicznych, ale też kardiologicznych, zapaleń, schorzeń neurologicznych".
78 – letni doktor honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że "jeszcze wiele przed nim do zrobienia, i mimo swojego podeszłego wieku stara się wpajać adeptom sztuki medycznej przydatność tej metody i dawać im siłę do tego, żeby ją dalej rozwijali".
Profesor Abass Alavi urodził się w 1938 r. w Tabriz, Iran. Studia medyczne ukończył w Teheranie w 1964 r., a w 1966 r. przeniósł się do USA. W 1971 r. podjął pracę na Uniwersytecie Pennsylwanii (UPenn) w Filadelfii, na stanowiskach kolejno: kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej, dyrektora Centrum Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, Associate Director w Centrum Badań nad Starzeniem się, a od 2006 r. jest dyrektorem Department of Research Education. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, onkologii i hematologii, radiologii, medycyny nuklearnej i psychiatrii.
W 1973 r., wspólnie z profesorami Kuhlem i Reivichem z UPenn był pomysłodawcą znakowania radioaktywnym fluorem deoksyglukozy, najważniejszego radioznacznika używanego w PET. W sierpniu 1976 r., prof. Alavi wykonał pierwsze na świecie obrazowanie mózgu metodą PET z użyciem 18F-deoksyglukozy. Jego grupa odegrała pionierską rolę w obrazowaniu za pomocą fluorodeoksyglukozy normalnego mózgu, również otępień, padaczki, udaru mózgu, guzów mózgu i schizofrenii. Był pionierem badań neurotransmiterów metodami radioizotopowymi. Wniósł wielki wkład w radioizotopowe badania zapaleń, chorób przewodu pokarmowego, zwapnień tętnic serca, transplantacji komórek wysp trzustkowych oraz hiperinsulinizmu.
PAP - Nauka w Polsce
bls/ dym/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.