Mózg rozwija się szybciej pod okiem troskliwej mamy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U dzieci w wieku przedszkolnym otrzymujących duże wsparcie od swoich mam intensywniej rozwija się rejon mózgu odpowiedzialny za pamięć, uczenie się i regulację emocji – dowiadujemy się z czasopisma „PNAS”.

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) odkryli, że objętość hipokampa – obszaru mózgu biorącego udział w procesach uczenia się, zapamiętywania i regulacji emocji – powiększa się szybciej u maluchów doświadczających w okresie przedszkolnym troskliwej opieki ze strony mam. Proces ten przebiega wolniej u dzieci, które wychowują się w mniej wspierającym środowisku lub otrzymują wsparcie od swoich mam dopiero w późniejszym wieku.

W badaniu (DOI: 10.1073/pnas.1601443113) uczestniczyło 127 dzieci. Badacze obserwowali i oceniali interakcje zachodzące pomiędzy nimi a ich matkami w umiarkowanie stresujących sytuacjach, np. w momencie, gdy matka dostawała do wykonania jakieś zadanie, a dziecko mimo to domagało się jej uwagi.

Matki, które w takiej sytuacji potrafiły zachować spokój, wykonać zadanie, a jednocześnie udzielić dziecku emocjonalnego wsparcia były wysoko oceniane pod względem umiejętności rodzicielskich. Matki, które ignorowały dziecko lub zachowywały się wobec niego w sposób karzący otrzymywały noty niższe.

Ponadto naukowcy w ciągu kilku lat trzykrotnie poddali dzieci obrazowaniu mózgu, by na podstawie analizy skanów monitorować ich rozwój poznawczy.

Okazało się, że rejon mózgu zwany hipokampem rozwijał się u dzieci posiadających troskliwe matki nawet dwa razy intensywniej niż u dzieci pozostających pod opieką mniej wspierających kobiet. W dodatku dzieci, które w wieku przedszkolnym otrzymywały duże wsparcie ze strony rodzicielek doświadczały mniej problemów emocjonalnych w wieku dorastania.

"W okresie przedszkolnym jakość relacji pomiędzy rodzicem i dzieckiem jest bardzo ważna – ważniejsza niż w wieku późniejszym. Sądzimy, że ma to związek z dużą plastycznością mózgu, która występuje u małych dzieci" – komentuje współautorka badania Joan L. Luby. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera