W najbliższy weekend (8-10 kwietnia) w Centrum Nauki Kopernik poznamy finalistów polskiej edycji unijnego konkursu szkolnych prac badawczych EUCYS oraz krajowego konkursu Fizyczne Ścieżki.
Oba konkursy będą ostatnim akordem kończącego się w Warszawie Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia 2016.
Odbywający się już po raz 28 Konkurs Prac Młodych Naukowców UE (EU Contest for Young Scientists - EUCYS) gromadzi najlepsze europejskie uczniowskie projekty badawcze z różnych dziedzin.
Spośród finalistów polskiej edycji EUCYS wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na międzynarodowe zmagania, które odbędą się we wrześniu w Brukseli. W finale EUCYS biorą udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.
Polska od 21 lat bierze udział w EUCYS - z imponującymi sukcesami. Z kilkudziesięciu krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy (nawet jeśli liczyć statystyki z lat, gdy nie braliśmy udziału).
Fizyczne Ścieżki to z kolei konkurs, skierowany do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Jest organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Patronat nad zmaganiami objęły m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Jagielloński oraz Polska Agencja Prasowa.
Tegoroczni zwycięzcy XI edycji konkursu zostaną wyłonieni podczas finału, który tradycyjnie rozpocznie się w sobotę 9 kwietnia od godz. 8:30 w auli Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk przy Alei Lotników 32/46 w Warszawie. W sobotę na "ostatniej prostej" spotkają się autorzy 5 prac naukowych, 7 pokazów i 3 esejów. Organizatorzy Fizycznych Ścieżek są przekonani, że nie zawsze trzeba znać wszelkie subtelności fizyki, aby móc przygotować pasjonujący pokaz jakiegoś zjawiska. Ważny jest przede wszystkim dobry pomysł, który zaciekawi widzów. Opis prac finałowych jak i szczegóły konkursu dostępne są na stronie fizycznesciezki.pl.
Każdy uczestnik finału Fizycznych Ścieżek otrzymuje nagrodę rzeczową. Na maturzystów, zdobywców jednego z trzech pierwszych miejsc w dowolnej kategorii, czeka specjalna nagroda - indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Białymstoku na wybranym kierunku: astronomia, fizyka, biofizyka, informatyka.
Finałowe projekty EUCYS i prace Fizycznych Ścieżek będzie można obejrzeć 10 kwietnia 2016 r w warszawskim Centrum Nauki Kopernik podczas otwartego dla publiczności podsumowania Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia 2016. Od godz. 11.00 będzie można spotkać wszystkich, którzy dotarli do ostatniego etapu obu konkursów. Od 12.00 rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, ogłoszenia wyników i prezentacja zwycięzców.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.