Uczelnie i instytucje

ALK i SGH w rankingu uczelni ekonomicznych Financial Times

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa znalazły się w europejskim rankingu uczelni biznesowych, opublikowanym w poniedziałek przez „Financial Times”. Wśród 85 uczelni ALK sklasyfikowano na 45. pozycji, a SGH na 82. miejscu.

Ranking prezentuje 85 najlepszych wyższych uczelni na całym kontynencie. Składają się na niego noty uzyskane w subrankingach np. Executive MBA czy Full Time MBA.

Czołówkę uczelni biznesowych stanowią szkoły z Europy Zachodniej. Prowadzi London Business School, a tuż za nią znajdują się dwie uczelnie francuskie: HEC Paris i Insead. Miejsca w pierwszej piątce zajęły również kolejno: szwajcarski University of St Gallen oraz hiszpańska IE Business School.

Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się na 45. pozycji, a Szkoła Główna Handlowa na miejscu 82. Pozostałe uczelnie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej znalazły się ostatniej dziesiątce rankingu: węgierski Corvinus University na 79. miejscu, a czeski Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze na 81. miejscu.

"Nasza obecność w rankingach +Financial Times+ to ważny element strategii umiędzynarodowienia uczelni" – mówi rektor Akademii Leona Koźmińskiego - prof. Witold T. Bielecki. "Polski rynek edukacji kurczy się z przyczyn demograficznych, zamykają się szkoły wyższe, które nie mogą zebrać dość chętnych do nauki, my natomiast zabiegamy o studentów nie tylko w kraju, ale też zagranicą. I efekty są zadowalające: studiuje u nas ponad tysięczna grupa obcokrajowców z ponad 60 różnych krajów. Wielu z nich trafiło do Polski właśnie dlatego, że znaleźli naszą uczelnię przeglądając rankingi +Financial Times+. Jesteśmy też bardziej atrakcyjni dla polskich studentów jako uczelnia umiędzynarodowiona, gdzie można uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w języku angielskim i pracować w międzykulturowych zespołach" - dodaje rektor ALK.

Uczelnie z rankingu „FT” są dość podobne pod względem wielkości (mają po ok. 10 tys. studentów) i skali umiędzynarodowienia (najlepsze szczycą się studentami z ponad stu różnych państw). Niemal wszystkie posiadają najważniejsze akredytacje międzynarodowe EQUIS, AACSB i AMBA, zwane czasem „trzema koronami”.

"Ranking ten obrazuje, jak bardzo konkurencyjny jest europejski rynek edukacji menedżerskiej. Uczelnie nieustannie ulepszają programy kształcenia, wchodzą w wysoko punktowane alianse w innymi uczelniami, zdobywają kolejne akredytacje i rozwijają biura karier pomagając absolwentom w znalezieniu dobrej pracy. Najlepsze mają również doskonałą sytuację finansową, jaką gwarantuje stosunkowo wysokie czesne oraz chętnie przekazywane uczelniom zachodnim prywatne darowizny. W naszym regionie budżety uczelni są znacznie skromniejsze, tym bardziej cieszą wypracowane przez nie miejsca w rankingu" - podsumowuje rzecznik ALK Ewa Barlik.

Pełny ranking uczelni biznesowych jest dostępny pod adresem internetowym.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera