Pantery śnieżne, podobnie jak ludzie, współdzielący z nimi góry, stały się ofiarami zmian klimatu - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Z nowego raportu wynika, że jedna trzecia obecnego siedliska panter śnieżnych zniknie wskutek zmian klimatu.
"Powiązania między ochroną panter śnieżnych, ludzi mieszkających na obszarach górskich i zasobów wód, od których zależy przetrwanie człowieka, jest ewidentne" – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – "Nasz raport dowodzi, że jedna trzecia obecnego siedliska panter śnieżnych zniknie w rezultacie zmian klimatu".
Jednym z głównych zagrożeń wynikających z globalnego ocieplenia będzie wkraczanie lasów na coraz wyżej położone bezleśne dotąd tereny, co pociągnie za sobą migrację ludzi, zakładających nowe pola uprawne i wypasających zwierzęta hodowlane. W ten sposób populacje panter śnieżnych, zostaną zepchnięte do niewielkich obszarów, których nie dotkną zmiany klimatu.
Rezultatem zmian i migracji ludzi, będzie również zagrożenie dla rzek, które biorą swój początek w wysokich partiach gór, czyli tam, gdzie występuje pantera śnieżna. Od tych rzek zależy życie ponad 330 mln osób, które dziś żyją w ich pobliżu - zaznacza WWF.
"Dziś w wysokich górach Azji Środkowej żyje nie więcej niż 4 tysiące panter śnieżnych, a ich liczebność spada" – dodaje Średziński. – "Ten spadek wynika obecnie z utraty siedlisk i kłusownictwa. Szacuje się, że te czynniki w ciągu ostatnich 16 lat doprowadziły do zmniejszenia się liczby panter o 20 proc. Tempo kurczenia się liczebności panter śnieżnych będzie jeszcze większe w wyniku zmian klimatu".
Oprócz działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia, niezwykle ważne będzie przeciwdziałanie ograniczeniu bazy pokarmowej panter, wypieranych przez człowieka. Podobne wyzwanie stanowi walka z kłusownictwem i złym planowaniem przestrzennym, negatywnie oddziałowującym na środowisko - zwraca uwagę WWF. W kłusowniczym procederze biorą też udział hodowcy zwierząt, którzy zabijają pantery w odwecie za straty w ich inwentarzu.
Dlatego WWF prowadzi działania na rzecz przekonania lokalnej społeczności do ochrony tych dużych drapieżników.
Chociaż czas działa na niekorzyść panter śnieżnych, wciąż możemy ocalić ten gatunek - twierdzą ekolodzy, podkreślając znaczenie badań naukowych dla zachowania gatunku. Dziś zaledwie 14 procent obszaru występowania panter śnieżnych jest objętych badaniami i podejmuje się tam działania na rzecz ich ochrony. (PAP)
zan/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.