Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
16.10.2015 aktualizacja 16.10.2015

Minister nauki: w ciągu dwóch tygodni raport ws. tragedii w Bydgoszczy

 Budynki dydaktyczne Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W nocy z środy na czwartek podczas studenckich otrzęsin doszło do wypadku, podczas którego zmarła jedna osoba. Wg. wstępnych ustaleń w łączniku pomiędzy budynkami,... Budynki dydaktyczne Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W nocy z środy na czwartek podczas studenckich otrzęsin doszło do wypadku, podczas którego zmarła jedna osoba. Wg. wstępnych ustaleń w łączniku pomiędzy budynkami,...

W ciągu najbliższych dwóch tygodni gotowy będzie raport komisji badającej okoliczności tragedii na imprezie studenckiej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (UTP) w Bydgoszczy – poinformowała w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

W nocy ze środy na czwartek w łączniku łączącym pomieszczenia w których odbywała się studencka impreza uczestnicy zaczęli się wzajemnie tratować. 24-letnia studentka tejże uczelni, która odniosła najpoważniejsze obrażenia zmarła w czwartek w szpitalu. 10 innych osób zostało rannych, troje wciąż jest w szpitalu.

Śledztwo wszczęła bydgoska prokuratura, okoliczności zdarzenia wyjaśnić ma też specjalna komisja powołana przez rektora. Na jej wniosek rektor UTP zawiesił prorektora ds. dydaktycznych i studenckich.

Od czwartku sprawą imprezy zajmuje się na miejscu minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska-Bobińska spotkała się z władzami uczelni, z członkami komisji badających sprawę, odwiedziła też poszkodowanych, przebywających w szpitalu.

Minister poinformowała w piątek na konferencji prasowej, że imprezy, które są organizowane przez studentów są wydarzeniami podlegającym ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. W czwartek uczelnia informowała, że impreza organizowana przez samorząd studencki nie została zgłoszona policji, bo nie było takiej potrzeby. Szefowa resortu nauki podkreśliła, że organizatorzy powinni pamiętać o zgłoszeniu imprezy - tym bardziej, że pobierali opłatę za wstęp.

„Skoro była płatna, to już na samym początku należało ją zgłosić. Myślę, że teraz problem będzie rozwiązany w tym sensie, że będzie większa świadomość tego, że imprezy studenckie muszą być zgłaszane jako masowe” - podkreśliła.

Minister podała, że jeszcze w czwartek wysłała pismo do rektorów uczelni z prośbą o weryfikację obowiązujących procedur związanych z organizacją imprez na ich terenie.

„Bardzo wiele uniwersytetów traktowało imprezy organizowane przez studentów jako imprezy wewnętrzne. Wszystkie imprezy organizowane przez studentów, przez organizacje studenckie, podlegają tym samym regułom, jakim podlegają (inne) masowe imprezy” – oświadczyła.

Rzecznik UTP Mieczysław Naparty poinformował w piątek PAP, że pierwsze ustalenia badającej sprawę komisji wskazują na liczne nieprawidłowości, do których doszło przy organizacji imprezy.

Przyznał, że zgoda władz uczelni na organizację imprezy w dwóch pomieszczeniach połączonych łącznikiem wydana została wkrótce przed jej rozpoczęciem na „usilne nalegania samorządu studenckiego”. Rzecznik podał, że decyzję w tej sprawie podjął prorektor, który został zawieszony.

Również według minister wiele wskazuje na to, że impreza nie była dobrze przygotowana.

„Jest bardzo dużo różnych sygnałów, że był chaos informacyjny, że miejsce nie było przystosowane. Wiemy w tej chwili, że była zgoda rektora na jedno pomieszczenie, potem przyszła zgoda, kiedy rektora już nie było, na drugie pomieszczenie. Nie było tutaj spójnej koncepcji tej imprezy” – powiedziała.

Kolarska-Bobińska odwiedziła poszkodowanych w zdarzeniu, którzy wciąż przebywają w szpitalu. „Byłam w dwóch szpitalach, w jednym jest studentka w stanie dobrym, ona wyjdzie ze szpitala w poniedziałek. W drugim szpitalu znajdują się dwie osoby, jest nadzieja, że jedna z nich wyjdzie jeszcze dziś, druga jest w stanie poważnym” – podkreśliła.

Jak dodała powołana przez rektora komisja przeprowadza rozmowy ze świadkami wydarzenia, przegląda też dokumentację związaną z organizowaną na terenie uczelni imprezą.

„Komisja wystosuje dziś prośbę do wszystkich świadków tego wypadku o zgłaszanie się do rektoratu i podawanie swoich numerów telefonów. Chce przesłuchać jak największą liczbę osób. Komisja jest zdeterminowana, by wyjaśnić przyczynę, ale też by określić ewentualnych winnych, a przede wszystkim wyciągnąć wnioski przyszłość” – powiedziała minister.

Śledztwo w sprawie zdarzenia wszczęła w czwartek Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ. Jest ono prowadzone pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, a także w związku ze spowodowaniem śmierci uczestnika zdarzenia. Przeprowadzone zostały oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchiwani są świadkowie, zlecone zostało też przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej studentki.

Według ustaleń policji w imprezie brało udział ok. 1,2 tys. studentów. Według władz uczelni, w imprezie łącznie uczestniczyło ok. tysiąca osób, a jednocześnie w budynkach mogło przebywać ok. 700-800 osób. (PAP)

rpo/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024