Komórki nowotworowe można zamienić w normalną tkankę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Udało się zamienić komórki nowotworowe z powrotem w zdrową tkankę, ale na razie tylko w warunkach laboratoryjnych – informuje pismo Nature Cell Biology.

Dokonał tego zespół doktora Panosa Anastasiadisa z Mayo Clinic w Jacksonville(USA). Naukowcy posłużyli się mikroRNA (miRNA), krótkimi jednoniciowymi cząsteczkami RNA. Cząsteczki te mogą regulować ekspresję genów, a w przypadku komórek nowotworowych hamują ich niekontrolowane namnażanie.

W badaniach połączono zjawisko adhezji (przylegania do siebie) komórek oraz biologię mikroRNA. Naukowcy uważali dotychczas, że zapewniające tkance spoistość białka adhezyjne to po prostu rodzaj kleju, który utrzymuje komórki razem. Okazało się jednak, że mogą one spełniać funkcje sygnalizacyjne - biorą udział w wytwarzaniu specyficznych miRNA, które z kolei kontrolują wzrost komórek, działając na związane ze wzrostem geny.

Zaburzenie tej regulacji może doprowadzić do powstania nowotworu. Jednak uzupełniając miRNA można unormować funkcjonowanie komórek, a tkanka przestaje się rozrastać w sposób niekontrolowany. Teoretycznie w ten sposób można by postąpić z każdym rodzajem komórek nowotworowych.

Choć wczesne testy przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych z różnymi rodzajami agresywnych nowotworów (w tym rakiem pęcherza) wydają się bardzo obiecujące, specjaliści nie są pewni, czy w podobny sposób dałoby się pomóc chorym. Jak jednak powiedział BBC dr Henry Scowcroft z Cancer Research UK, jest to znaczący krok w poznawaniu choroby.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera