Ministerstwo Edukacji i Nauki

01.12.2021
PL EN
21.08.2015 aktualizacja 21.08.2015

Upadek komety mógł zapoczątkować życie na Ziemi

Ilustr. Fotolia Ilustr. Fotolia

Uderzenie komety mogło zapoczątkować reakcje chemiczne, dzięki którym na Ziemi pojawiło się życie – informuje serwis BBC News/Science.

Idea obecności życia – lub jego prekursorów - w kosmosie i przedostania się ich na Ziemię za pośrednictwem komety bądź meteorytu nie jest nowa. Wyniki najnowszych badań sugerują jednak, że sam upadek komety mógłby się przyczynić do powstania składników niezbędnych do rozwoju życia.

Wstępując na konferencji geochemików w Pradze, dr Haruna Sugahara oraz dr Koicha Mimura mówili o wynikach ostrzeliwania pociskami mieszaniny lodu, aminokwasów i skał. Aminokwasy połączyły się tworząc skomplikowane cząsteczki organiczne – peptydy, z których mogą powstawać bardziej złożone białka. Japońscy naukowcy sugerują, że zderzające się z planetami komety mogły się przyczyniać do powstawania zaczątków życia - na przykład we wczesnym okresie istnienia Ziemi.

Naukowcy już dawno stwierdzili obecność aminokwasów oraz złożonych związków organicznych na powierzchni komet - na przykład podczas amerykańskiej misji Stardust w roku 2006. Także europejska misja Rosetta wykazała, że na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko obecne są złożone związki organiczne.(PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021