Niewyspane osoby nie potrafią rozpoznać wyrazu twarzy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z University of California w Berkeley dowodzą, że brak snu zmniejsza umiejętność trafnego rozpoznawania emocji na podstawie wyrazu twarzy drugiego człowieka.

„Rozpoznawanie emocji na podstawie wyrazu twarzy wpływa na naszą decyzję o wejściu - lub nie - w interakcję z drugim człowiekiem. Z drugiej strony nasza reakcja na nastrój rozmówcy determinuje, w jaki sposób będzie on na nas reagował” - mówi Matthew Walker profesor UC Berkeley.

Z danych opublikowanych na stronie UC Berkeley wynika, że nawet dwie trzecie ludzi w krajach rozwiniętych nie śpi wystarczająco długo. „Rozważamy konsekwencje braku snu dla grup, które często zarywają noce, takich jak studenci, pracownicy służby zdrowia, żołnierze w strefach wojny czy policjanci na nocnych patrolach” – mówi autorka badania Andrea Goldstein-Piekarski z UC Berkeley.

Na potrzeby eksperymentu 18 zdrowych młodych ludzi przejrzało 70 zdjęć twarzy prezentujących poszczególne emocje. Eksperyment odbył się dwa razy. Po raz pierwszy, kiedy uczestnicy byli wyspani i po raz drugi po 24 godzinach bez snu. Podczas przeglądania fotografii naukowcy skanowali mózgi uczestników przy użyciu rezonansu magnetycznego oraz monitorowali ich pracę serca.

Obrazy uzyskane za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniły, że pozbawiony snu mózg nie potrafił odróżnić twarzy wyrażającej pozytywne emocje od demonstrującej uczucia negatywne. Zdjęcia ujawniły zmianę funkcjonowania obszarów związanych z emocjami, między innymi w obszarze kory zakrętu przedniego obręczy (cortex cingularis anterior).

Wykonywane podczas badania pomiary pracy serca osób, którym brakowało snu były inne niż u osób, które się wysypiały. Naukowcy zaobserwowali, że brak snu wywołuje zmiany w połączeniach neuronów między mózgiem, a sercem.

„Brak snu wydaje się burzyć połączenie między ciałem a mózgiem”- mówi Walker - „Oznacza, to, że człowiek nie może korzystać ze swojej intuicji”.

W konsekwencji uczestnicy badania po nieprzespanej nocy zidentyfikowali większość twarzy jako groźne, a nie jako neutralne lub przyjazne.

„Niewystarczająca ilość snu usuwa z naszego świata emocji różowy odcień, powodując zawyżenie poczucia niebezpieczeństwa. To może wyjaśniać, dlaczego ludzie, którzy zażywają zbyt mało snu są mniej towarzyscy i bardziej samotni” - mówi Walker.

Naukowcy zmierzyli aktywność mózgu osób po przespaniu pełnej nocy i zauważyli, że jakość fazy REM łączyła się z ich zdolnością dokładnego odczytywania wyrazów twarzy. Wcześniejsze badania prowadzone przez Walkera udowodniły, że faza REM może redukować neurochemiczny stres i łagodzić bolesne wspomnienia.

„Lepsza, jakość fazy REM sprawia, że mózg i ciało są w stanie lepiej rozróżniać wyrazy twarzy” - tłumaczy Walker - „Faza REM wydaje się resetować nasz emocjonalny kompas. Te badania ponownie potwierdzają jak ważną rolę pełni sen”.(PAP)

akr/ pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera