Pięć studenckich zespołów z: Rzeszowa, Warszawy, Częstochowy, Wrocławia oraz z Białegostoku, którego reprezentanci to trzykrotni zwycięzcy konkursu, rozpoczyna zmagania w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Zawody zakończą się 30 maja na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych.
University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Do tegorocznych finałów zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału ostatecznie zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartuje siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych, pięć zespołów z Indii, cztery zespoły z Kanady, po jednej drużynie z Egiptu i Bangladeszu. Polskę będzie reprezentowało aż pięć studenckich zespołów.
W Utah zaprezentuje się m.in. drużyna z Politechniki Białostockiej, której studenci trzykrotnie zdobywali tytuł mistrzowski w University Rover Challenge - w 2011, 2013 i 2014 roku. "Na miejscu mamy kilka innych drużyn, między innymi zdobywców drugiego miejsca z zeszłego roku – z Missouri, ale oni jak zwykle są super uprzejmi i pomagają nam - i nie tylko nam - we wszystkim” – napisał na Facebooku Maciek Rećko, który kieruje zespołem konstruktorów łazika #next.
W zmaganiach weźmie udział drużyna studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej, która zaprezentuje nową, udoskonaloną wersję łazika marsjańskiego Scorpio IV. "Jesteśmy po nocy spędzonej w hotelu w Torrey, który przez kolejne dni będzie naszym warsztatem. Już z rana, umyci i wypoczęci po podróżnych przygodach, zabraliśmy się za wypakowanie łazika i narzędzi. Testujemy podzespoły i sprawdzamy, o czym zapomnieliśmy"- raportowali tuż po przybyciu do USA studenci z Wrocławia.
W Stanach Zjednoczonych wystartuje także zespół Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. Na pustyni wystartuje łazik ARES przygotowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Piątego polskiego łazika na zawody przygotował zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.
Zawody University Rover Challenge (URC) są rozgrywane co roku, na przełomie maja i czerwca, na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Regulamin konkursu URC przewiduje 5 konkurencji, z czego 4 to terenowe zadania, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać przeszkody terenowe. Drużyny pokazują także swoje rozwiązania problemów inżynieryjnych. Roboty mogą być serwisowane pomiędzy konkurencjami.
Od 2009 roku w zawodach uczestniczą zespoły z polskich uczelni. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. W 2013 roku drugie miejsce zajęła drużyna Scorpio3 z Politechniki Wrocławskiej, z kolei w 2014 roku na trzecim miejscu znalazła się drużyna Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej.
W uznaniu zasług polskich zespołów pierwszą europejską edycję zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge - zorganizowano na początku września 2014 roku w województwie świętokrzyskim. (PAP)
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.