
Naukowcy zidentyfikowali gen, dzięki któremu można wpłynąć na płeć komarów Aedes aegypti. Samice tego komara są odpowiedzialne za przenoszenie takich chorób jak denga (gorączka krwotoczna), czikungunia czy żółta febra - informuje serwis "Science Express".
Dzięki temu odkryciu w przyszłości możliwe będzie opracowanie nowej strategii kontrolowania populacji tych komarów - podkreślają autorzy badań.
Gen zmieniający płeć komara nosi nazwę Nix. Gdy naukowcy z Virginia Tech w Blacksburg (USA) wprowadzili go do zarodków komarów, ponad dwie-trzecie przyszłych samic wykształciło cechy męskie. Gen Nix u samców występuje w sposób naturalny. Gdy został dezaktywowany w zarodkach męskich, komary wykształciły cechy żeńskie.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, w jaki sposób gen Nix mógłby w naturalny sposób zaistnieć w żeńskich zarodkach. Naukowcy mają nadzieję, że uda się wprowadzić go do genomu komara w taki sposób, by mógłby być dziedziczony przez całe potomstwo.
Komar Aedes aegypti pochodzi z Afryki, jednak z czasem rozprzestrzenił się także na innych tropikalnych obszarach - Ameryce Południowej, Azji, Australii i w Indiach, gdzie bardzo dobrze się zaadaptował.
"Zredukowanie populacji komarów Aedes aegypti w miejscach, które nie są ich pierwotnymi obszarami występowania miałoby znikomy wpływ na środowisko, a ogromny na ludzkie zdrowie" - podkreśla jeden z autorów badań dr Brantley Hall.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.