Genetyczny sposób na zmianę płci komara

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy zidentyfikowali gen, dzięki któremu można wpłynąć na płeć komarów Aedes aegypti. Samice tego komara są odpowiedzialne za przenoszenie takich chorób jak denga (gorączka krwotoczna), czikungunia czy żółta febra - informuje serwis "Science Express".

Dzięki temu odkryciu w przyszłości możliwe będzie opracowanie nowej strategii kontrolowania populacji tych komarów - podkreślają autorzy badań.

Gen zmieniający płeć komara nosi nazwę Nix. Gdy naukowcy z Virginia Tech w Blacksburg (USA) wprowadzili go do zarodków komarów, ponad dwie-trzecie przyszłych samic wykształciło cechy męskie. Gen Nix u samców występuje w sposób naturalny. Gdy został dezaktywowany w zarodkach męskich, komary wykształciły cechy żeńskie.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, w jaki sposób gen Nix mógłby w naturalny sposób zaistnieć w żeńskich zarodkach. Naukowcy mają nadzieję, że uda się wprowadzić go do genomu komara w taki sposób, by mógłby być dziedziczony przez całe potomstwo.

Komar Aedes aegypti pochodzi z Afryki, jednak z czasem rozprzestrzenił się także na innych tropikalnych obszarach - Ameryce Południowej, Azji, Australii i w Indiach, gdzie bardzo dobrze się zaadaptował.

"Zredukowanie populacji komarów Aedes aegypti w miejscach, które nie są ich pierwotnymi obszarami występowania miałoby znikomy wpływ na środowisko, a ogromny na ludzkie zdrowie" - podkreśla jeden z autorów badań dr Brantley Hall.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera