Badania nad kompozytowymi podzespołami do samochodów czy samolotów będą prowadzone w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPN-T). Zajmie się tym Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych, która ulokuje się w laboratorium fizykochemicznym parku.
Władze BPN-T oraz Podlaskiej Wytwórni Struktur Kompozytowych Sp. z o.o. podpisały właśnie umowę w tej sprawie - poinformował w wtorek PAP w przesłanym komunikacie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Laboratorium fizykochemiczne ma ruszyć w maju.
Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych zajmuje się badaniami nad wdrażaniem innowacyjnych technologii wytwarzania i zastosowań materiałów kompozytowych m.in. w przemyśle i lotnictwie. Spółka należy do Śląskiego Klastra Lotniczego. "Teoretycznie możemy budować samoloty, ale obecnie skupiliśmy się na produkcji części do nowego projektu samochodu Syrenka, a są to elementy nadwozia i wnętrza (...) Podpisaliśmy też umowę przedwstępną na produkcję poszycia w samochodach Arrinera Hussarya" – mówi cytowany w komunikacie prezes Podlaskiej Wytwórni Struktur Kompozytowych Marek Siciński.
"Arrinera Hussarya to pierwszy polski supersamochód, połączenie najnowocześniejszej światowej technologii i inżynierii motoryzacyjnej z dynamicznym designem. Jego nadwozie i wnętrze z włókien węglowych i kevlaru, będzie produkowane właśnie w laboratorium mieszczącym się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Testową wersję supersamochodu można było ostatnio zobaczyć na Motor Show Poznań 2015" - czytamy w informacji przekazanej przez BPN-T.
W laboratorium fizykochemicznym Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego będą m.in. prowadzone badania także nad innymi konstrukcjami kompozytowymi, m.in. na potrzeby motoryzacji, ale też energetyki wiatrowej. M.in. na badania nad odnawialnymi źródłami energii Podlaska Wytwórnia Struktur Kompozytowych chce pozyskać pieniądze z UE. Chce współpracować z uczelniami przy innowacyjnych projektach.
W BPN-T powstaje również laboratorium badania kompatybilności elektromagnetycznej, które będzie badać czy urządzenia nie emitują szkodliwych zakłóceń elektromagnetycznych. Powstaje również laboratorium biomedyczne, które wyposaża Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Instytut będzie prowadzić w parku m.in. badania nad cukrzycą typu II i nowoczesnymi lekami w walce z tą chorobą.
Pod koniec stycznia 2015.r otwarto Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii, które powołał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W laboratorium znajduje się jedno z dwóch dostępnych w Polsce urządzeń wykorzystujących do skanowania ciała pacjenta jednocześnie tomografię pozytonową (PET) i rezonans magnetyczny (MRi) - tzw. urządzenie hybrydowe PET/MRi. Będzie wykorzystywane do badań naukowych, na które pieniądze zdobył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest jedną z większych inwestycji zbudowanych przez władze Białegostoku dzięki unijnym dotacjom. Powstał inkubator i centrum technologiczne, przebudowano również ulice w sąsiedztwie parku, uzbrojono 23 ha gruntów dla inwestorów. Wartość całego projektu to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Zakończenie budowy BPN-T opóźniało się; firma budowlana, która budowała park ogłosiła upadłość, były usterki budowlane. Park działa od czerwca 2014 r. Funkcjonuje w nim m.in. ponad 20 młodych firm typu start-up, które korzystają z zaplecza inkubatora parku na preferencyjnych warunkach.(PAP)
kow/ mhr/
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.