25.11.2020
PL EN
20.03.2015 aktualizacja 20.03.2015

Ocal tygrysa, grając na tablecie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aplikacja na iPad pozwoli miłośnikom przyrody przyczynić się do ratowania tygrysów poprzez segregowanie zdjęć – informuje serwis „BBC News/Science”.

Projekt o nazwie Wildsense opracowali szczególnie zaangażowani w ochronę środowiska naukowcy z University of Surrey. Do korzystających z aplikacji osób wysyłane są pochodzące z Internetu zdjęcia (ze słowem „tiger” w opisie), wykorzystywane do prostej gry. Gracze otrzymują punkty za oznaczanie tych zdjęć, na których są prawdziwe tygrysy, a także za odpowiedzi na pytania dotyczące ich otoczenia, pogody i tego, co robią (śpią? biegną? jedzą?). W przyszłości uzyskane dane mają być zinterpretowane przez program rozpoznający „twarze” poszczególnych tygrysów, co ułatwi ich liczenie i śledzenie.

Oprócz prawdziwych tygrysów, na znalezionych przez przeglądarkę w Internecie zdjęciach pojawiają się miedzy innymi tygrysie lilie, napoje energetyczne, czołgi, spawarki, maść tygrysia, pługi wieloskibowe oraz Tiger Woods. Aby odsiać ten „szum”, potrzebna jest pomoc żywych ludzi. Dzięki niej specjaliści uzyskają posegregowane zdjęcia tygrysów na wolności, często wykonane przez turystów lub automatyczne kamery. Lokalizację można ustalić na podstawie słów kluczowych (na przykład „Indie”) albo z zapisywanych przez niektóre aparaty i kamery danych GPS. (PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020