14.08.2020
PL EN
03.03.2015 aktualizacja 03.03.2015

Agresywni chłopcy wyrastają na silniejszych nastolatków

Chłopcy wykazujący agresywne zachowania wyrastają na silniejszych nastolatków niż mniej agresywni rówieśnicy – wynika z badania, które publikuje pismo „Psychological Science”.

Zdaniem autorów pracy ma to prawdopodobnie związek z tym, że agresywne, antyspołeczne zachowania i rozwój siły mięśni są regulowane przez hormony płciowe, których poziom zmienia się w różnych okresach rozwoju chłopców. Niewykluczone jest jednak, że bardziej agresywni chłopcy angażują się w aktywności, które sprzyjają rozwojowi siły mięśni.

Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis (USA) przeanalizowali dane zebrane w dwóch dużych grupach bliźniąt w ramach badania pt. Minnesota Twin Family Study. W momencie włączenia do badania bliźnięta miały po 11 lat. Poziom ich agresji ustalano na podstawie opinii nauczycieli oraz informacji udzielanych przez same dzieci. Z kolei siłę mięśni oceniano na podstawie siły uścisku dłoni prawej oraz lewej, co mierzono przy pomocy dynamometru. Informacje oraz pomiary aktualizowano, gdy dzieci ukończyły 14 lat, a następnie 17 lat.

Okazało się, że chłopcy, którzy mieli wysoki poziom agresji oraz ich mniej agresywni rówieśnicy byli jednakowo silni w wieku 11 lat, jednak wraz z upływem czasu pojawiały się między nimi coraz wyraźniejsze różnice. Większy przyrost siły mięśni u agresywnych chłopców odnotowano zwłaszcza w okresie młodzieńczym i - jak podkreślają naukowcy - nie można było tego tłumaczyć ani wyższym wzrostem, ani masą ciała.

Nie zaobserwowano natomiast podobnej zależności u dziewcząt.

Naukowcy oceniają, że zależność między bardziej nasiloną agresją a rozwojem siły mięśni u chłopców ma podstawy ewolucyjne, niezależnie od biologicznego mechanizmu, który za to odpowiada. „Zachodzące w trakcie dojrzewania zmiany odpowiedzialne za większą siłę fizyczną mężczyzn prawdopodobnie kształtowały się pod wpływem rywalizacji o partnerkę. Nasze wyniki sugerują, że również inne cechy męskie związane z agresją, jak zdrada, skłonność do ryzyka i brak empatii, mogą być wskaźnikiem rozwoju siły fizycznej w przyszłości” – podsumowuje współautor pracy, psycholog Joshua Isen z University of Minnesota. (PAP)

jjj/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020