Znaleziska archeologiczne sprzed ponad 700 lat w Singapurze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Singapurze odkryli dużą ilość artefaktów, z których wiele pochodzi sprzed ponad 700 lat – informuje serwis internetowy AsiaOne.

Prace wykopaliskowe, zorganizowane przez Radę Dziedzictwa Narodowego (NHB), prowadzone są od początku lutego 2015 r. na stanowisku Empress Place w centrum Singapuru - na terenie między budynkami Muzeum Cywilizacji Azjatyckich oraz Teatru i Sali Koncertowej Wiktorii – w związku z planowanymi inwestycjami budowlanymi.

Wykopaliska na obszarze o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych, największe prace archeologiczne prowadzone w Singapurze od 1984 roku, mają doprowadzić do wydobycia artefaktów i zbadania warstw ziemi od początków osadnictwa w dzisiejszym Singapurze (od ok. II w. n.e.), przez okres Temasek (1300-1600 r.), aż do rozpoczęcia brytyjskiego kolonializmu w pierwszej połowie XIX w.

Wśród ważących ponad 400 kilogramów przedmiotów, wydobytych przez archeologów w ciągu pierwszych dwóch tygodni prac, znalazły się artefakty sprzed ponad 700 lat, w tym chińskie wyroby ceramiczne, dzbany i figurki z czasów Dynastii Yaun, panującej w Chinach w latach 1271-1368.

Jak poinformował archeolog Lim Chen Sian z Centrum Nalanda-Sriwijaya Instytutu Studiów Azji Południowo-Wschodniej (NSC-ISEAS) w Singapurze, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku Empress Place, w tym miejscu znajdowała się część portu we wczesnym okresie rozwoju miasta.

Jego zdaniem znaleziska archeologiczne w tym miejscu mogą znacznie przyczynić się do lepszego poznania historii miasta i początków jego rozwoju.

Wśród znaczących znalezisk znajduje się porcelanowa figurka Buddy, wysokiej jakości misa z celadonu pochodząca z XII w. z chińskiej wytwórni ceramiki w Longquan, starożytne chińskie miedziane monety oraz pochodzące z Azji Południowej koraliki z krwawnika – czerwonej odmiany chalcedonu.

Artefakty z Empress Place będą poddane szczegółowym badaniom w laboratoriach naukowych, a w przyszłości dołączą do zbiorów eksponatów muzealnych w Singapurze. (PAP)

jot/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera