Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
05.02.2015 aktualizacja 05.02.2015

Oblicza Islandii prezentuje Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Oblicza Islandii. Fot. Iwona i Adam Balcy Oblicza Islandii. Fot. Iwona i Adam Balcy

Na wystawę niezwykłych zdjęć islandzkiej przyrody zaprasza Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. "Oblicza Islandii" - fotografie Iwony i Adama Balców prezentowane będą tam od 6 lutego do 1 marca br.

Fotografie Iwony i Adama Balców powstały podczas kilku wypraw zapoczątkowanych w 2006 roku, które objęły okres około trzydziestu tygodni spędzonych na bezdrożach Islandii.

Na zdjęciach prezentowane są m.in. laguny czy jaskinie w lodowcu, obszary geotermalne oraz niezwykłe islandzkie góry.

"Majestatyczne formacje lodowców oraz wulkaniczny żywioł ognia pulsujący tuż pod powierzchnią wyspy to elementy, które dominują w ukształtowaniu tamtejszego krajobrazu i stanowią o wyjątkowości tej krainy. Usytuowanie wyspy sprawia, że można poczuć tu już powiew Arktyki, a krajobraz ma w swoim charakterze surowość typową dla krajów północy" - piszą o Islandii autorzy zdjęć.

Muzeum Ziemi oprócz podstawowej misji, jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz działa na rzecz popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

Zbiory muzealne liczą obecnie ponad 178 tys. obiektów. Znajdują się wśród nich zasobne kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, pochodzących z terytorium Polski i innych regionów świata, a także cenne archiwalia z zakresu historii nauk o Ziemi. Szczególną pozycję zajmują bogate kolekcje bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych (ponad 29,5 tys. okazów), zaliczane do największych tego typu zbiorów muzealnych na świecie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022