Były wiceminister nauki szefem parku technologicznego w Poznaniu

Prof. UAM Jacek Guliński - nowy dyrektor PPNT. Fot. Dominik Tryba
Prof. UAM Jacek Guliński - nowy dyrektor PPNT. Fot. Dominik Tryba

Poznański Park Naukowo-Technologiczny ma nowego dyrektora - został nim dr hab. Jacek Guliński, chemik, wykładowca akademicki, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jacek Guliński objął nie tylko funkcję dyrektora parku, ale także funkcję prezesa zarządu Fundacji UAM, w ramach której PPNT działa. Poinformowała o tym w przesłanym PAP komunikacie Anna Ciamciak z Fundacji UAM.

"Obserwując rozwój tego typu instytucji w Polsce, można zauważyć, że wiele z nich kładzie nacisk na infrastrukturę. Jednak to nie w murach i infrastrukturze jest przyszłość. W większym stopniu trzeba zwrócić uwagę na usługi. Te usługi, których potrzebuje i wykorzystuje przemysł oraz świat nauki" – stwierdził Guliński. Dodał, że w pierwszej kolejności Poznański Park Naukowo-Technologiczny skupi się na poszerzeniu wachlarza usług proinnowacyjnych.

"Nie ma rozwoju bez innowacji. Globalna konkurencja, gospodarka w ogóle, musi znajdować nowe przewagi konkurencyjne. Tą przewagą najczęściej jest nowy pomysł, nowa idea, nowa technologia, a więc szeroko pojęta innowacja" – powiedział.

Jacek Guliński był już wcześniej związany z PPNT. Przez 13 lat, w latach 1995-2008, pełnił funkcję zastępcy dyrektora parku. Wtedy powstało między innymi Centrum Wspierania Innowacji oraz InQbator, działy zapewniające wsparcie dla małego i średniego biznesu.

W najbliższym czasie najważniejsze dla PPNT będą dwa obszary działalności: realizacja przedsięwzięć dzięki funduszom unijnym w nowej perspektywie 2014-2020 oraz rozwinięcie i zacieśnienie współpracy z Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

"Środki unijne są bardzo istotne dla nas z punktu widzenia realizacji nowych projektów, dalszego rozwoju relacji nauka-biznes oraz komercjalizacji wyników badań i wspierania transferu technologii w ogóle. W tym obszarze mamy już duże doświadczenie i tę działalność chcielibyśmy rozwijać" – powiedział Guliński.

Kolejne ważne wyzwanie dla Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego to Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii powstające na Morasku. PPNT współuczestniczy w tworzeniu tego dużego, nietypowego jak na kraj, modelu biznesowego transferu technologii.

"Chcemy, aby PPNT nie był tylko konsorcjantem, ale znaczącym udziałowcem w tym przedsięwzięciu. Poznański Park Naukowo-Technologiczny będzie inkubował i rozwijał te technologie, które w WCZT będą powstawały. Słowem, rozwiązania, które powstaną w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii będą dzięki PPNT przekuwane na nowe przedsiębiorstwa, głównie technologiczne" – zaznacza prof. Guliński.

Jacek Guliński jest profesorem UAM, chemikiem, wykładowcą akademickim, byłym prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w chemii krzemoorganicznej oraz zagadnieniach związanych z transferem innowacji i technologii. W latach 2012– 014 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiedzialny był tam m.in. za politykę rozwoju i innowacyjności, a także sprawy związane z organizacją jednostek naukowych.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a także Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera