
Archeolodzy odkryli w południowym Egipcie głowę posągu faraona z czasów panowania XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Ahram Online.
Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na zachodnim brzegu Nilu w miejscowości Armant, w prowincji gubernatorskiej Luksor w odległości 25 kilometrów na południe od miasta Luksor.
Archeolodzy z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej (IFAO) w Kairze, badający pozostałości świątyni Montu w znajdujących się na stanowisku ruinach starożytnego miasta Hermontis, odkryli wykonaną z piaskowca głowę posągu przedstawiającego Amenhotepa III, faraona panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e.
Jak poinformował Mamdouh Eldamaty, minister starożytności Egiptu, odkrycia dokonano przypadkowo podczas konserwacji i umacniania fundamentów świątyni Montu, której budowa rozpoczęła się już w czasach XI Dynastii (ok. 2119-1976 r. p.n.e.) i którą w okresie panowania XVIII Dynastii znacznie rozbudowano.
Montu w mitologii egipskiej był opiekunem rzemiosła wojennego oraz bóstwem opiekuńczym Hermonthis i głównym bogiem Teb, którego początkowo przedstawiano pod postacią sokoła, a później jako człowieka z głową sokoła, ozdobioną tarczą słoneczną i dwoma piórami, lub człowieka o głowie byka.
Według Aliego El-Asfara z Ministerstwa Starożytności Egiptu, odkryta głowa posągu nosi ślady uszkodzeń, zwłaszcza w części twarzowej, ale wieńcząca głowę królewska korona zachowała się w dobrym stanie.
Znalezisko zostało przewiezione do laboratorium IFAO w Luksorze, gdzie będzie poddane zabiegom konserwacyjnym.
Wcześniej archeolodzy odkryli na stanowisku 5 mniejszych głów wyrzeźbionych w wapieniu, o wysokości 50 centymetrów każda, które należą do kapłanów pełniących służbę w świątyni Montu.
Świątynia Montu w Hermonthis była miejscem, gdzie otaczano kultem byki ze względu na ich siłę i agresywność, symbolizujące wojnę, a na terenie świątyni znajdowały się liczne posągi i płaskorzeźby przedstawiające te zwierzęta.
Większość tych posągów znajduje się obecnie w zbiorach różnych muzeów na całym świecie.(PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.