Ryś iberyjski, wymarły w Portugalii gatunek z rodziny kotowatych, został przywrócony tamtejszej naturze. We wtorek na wolność została wypuszczona dwójka osobników.
W naturalnych warunkach rysie iberyjskie żyły ostatni raz w Portugalii na początku lat 90. XX w. Pod koniec ubiegłego stulecia władze tego kraju próbowały odrodzić ten wymarły gatunek, jednak próby te kończyły się fiaskiem. Ostatecznie, w 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że gatunek rysia iberyjskiego na terytorium Portugalii należy uznać za wymarły.
Zmiana nastąpiła dzięki rozpoczęciu w 2010 r. przez Portugalczyków współpracy z hiszpańskimi ośrodkami hodowli rysia iberyjskiego. To właśnie stamtąd pochodzą oba osobniki wypuszczone we wtorek na wolność. Przyszły one na świat w latach 2012-2013. Następnie trafiły do portugalskiego centrum reprodukcji rysia iberyjskiego w Silves. W placówce tej znajduje się aktualnie ponad 30 tych drapieżnych ssaków, z których 11 przyszło na świat podczas ubiegłorocznej wiosny.
Obecny podczas wtorkowej akcji wypuszczenia zwierząt portugalski sekretarz stanu ds. planowania przestrzennego i ochrony środowiska Miguel de Castro Neto powiedział, że jest to wydarzenie historyczne, na które pracowało liczne grono osób.
"Inicjatywa ta nie byłaby możliwa do realizacji bez dużego zaangażowania przyrodników z Hiszpanii" - przypomniał Castro Neto.
Przedstawiciel portugalskiego rządu ujawnił, że w ślad za dwójką wypuszczonych zwierząt do końca pierwszego półrocza 2015 r. na wolności znajdzie się kolejnych 10 okazów rysia iberyjskiego.
Wypuszczone na wolność we wtorek okazy to samiec Kathmandu oraz samica Jacaranda. Będą one zamieszkiwały Park Przyrodniczy Vale do Guadiana, zlokalizowany koło miasta Mertola w południowej Portugalii. Władze tej gminy, choć popierają ideę przywracania rysia przyrodzie, to negatywnie ustosunkowały się do wtorkowej akcji, twierdząc, że została ona zorganizowana spontanicznie i bez porozumienia z lokalnymi społecznościami.
Ryś iberyjski, zwany też cętkowanym, jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia euroazjatyckiego. Zwierzę żywi się głównie królikami, myszami, dzikim ptactwem oraz danielami.
Największa populacja rysia iberyjskiego żyjącego w naturalnych warunkach występuje w hiszpańskiej Andaluzji. Szacuje się ją na ponad 300 okazów. (PAP)
zat/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.