Ryś iberyjski powraca do Portugalii

W Portugalii odradza się populacja ginącego gatunku rysia iberyjskiego. W centrum reprodukcji tego drapieżnika w Silves narodziło się podczas tegorocznej wiosny łącznie 11 nowych okazów.

Jak poinformowała Lurdes Carvalho z Instytutu Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF), narodziny rysi iberyjskich w Silves to pierwszy w historii Portugalii przypadek odnotowany poza środowiskiem naturalnym. Młode przyszły na świat z trzech samic.

Rodzicami największej grupy, pięciu młodych rysiów iberyjskich, są samica Fruta oraz samiec Drago, które do Portugalii zostały sprowadzone z Hiszpanii. Przedstawiciele ICNF ujawnili, że karmienie tak dużego potomstwa wymaga od matki spożywania trzykrotnie większej ilości pokarmu w stosunku do tego, co jadła przed okoceniem.

„Ryś iberyjski rodzi się poza swoim naturalnym środowiskiem w ekstremalnie rzadkich przypadkach, stąd narodziny nowych okazów tego gatunku w Silves należy uznać za ewenement na skalę światową. Młode cieszą się bardzo dobrą kondycją zdrowotną” - oceniła Lurdes Carvalho.

Przedstawicielka ICNF przypomniała, że Portugalia od trzech lat próbuje odbudować wymarłą w tym kraju populację rysi iberyjskich. „Warto pamiętać, że nie zawsze młode tego gatunku są w stanie przetrwać pierwsze miesiące życia. W naszym ośrodku w Silves mieliśmy już przypadki urodzonych rysi, które przedwcześnie padły”- dodała Carvalho.

W 2010 r. sprowadzono do Silves kilkanaście okazów rysia iberyjskiego z hiszpańskiej Andaluzji, gdzie żyje w naturalnych warunkach jedna z nielicznych populacji tego wymierającego gatunku. Łącznie w portugalskim centrum reprodukcyjnym zamieszkuje już ponad 25 tych drapieżnych ssaków z rodziny kotowatych.

W 2007 r. ekologiczna organizacja Quercus poinformowała, że gatunek rysia iberyjskiego na terytorium Portugalii należy uznać za wymarły. W wydanym raporcie o występowaniu tego zwierzęcia odnotowano, że jego okazy spotykane są jedynie po hiszpańskiej stronie granicy.

Ryś iberyjski, zwany również cętkowanym, jest dwa razy mniejszy od występującego w Polsce rysia eurazjatyckiego. Żywi się głównie królikami, myszami, dzikim ptactwem, a także danielami. Obecnie na świecie żyje blisko 300 okazów tego gatunku.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ala/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera