W Sztokholmie rozpoczął się Tydzień Noblowski

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zanim 10 grudnia tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymają z rąk króla Szwecji medale oraz dyplomy, wezmą udział w rozpoczętym w sobotę w Sztokholmie Tygodniu Noblowskim.

"W tym roku obecni będą wszyscy laureaci" - potwierdził w piątek dyrektor Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten, podkreślając, że do piątku do stolicy Szwecji przybyło 11 noblistów. Jak przypomniał, "dla znamienitych gości będzie to tydzień przyjemności i splendoru, ale także ciężkiej pracy".

Jednym z obowiązków laureatów Nagrody Nobla jest wygłoszenie odczytu. Poza tym będą oni uczestniczyć w konferencjach prasowych, przyjęciach oraz spotkaniach z uczniami i studentami. Przedstawicielom Fundacji Noblowskiej szczególnie zapadł w pamięć zeszłoroczny noblista w dziedzinie fizyki Peter Higgs, który niemal cały tydzień spędził na rozdawaniu autografów.

W sobotę nobliści wraz z rodzinami i przyjaciółmi odwiedzili Muzeum Noblowskie. Poznali tam życiorys fundatora nagrody Alfreda Nobla oraz otrzymali praktyczne wskazówki, jak powinni zachować się podczas uroczystości wręczania Nagrody Nobla 10 grudnia.

Tegoroczny Tydzień Noblowski został zdominowany przez Japończyków. Aż 50 dziennikarzy z Japonii akredytowało się przy Fundacji Noblowskiej, aby śledzić uroczystości z udziałem swoich rodaków.

Nobla z fizyki otrzymali w tym roku Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło. Na ich cześć 10 grudnia w centrum Sztokholmu zostanie rozświetlona ściana z wynalezionych przez nich diod LED, mająca powierzchnię 140 m kw.

Fundacja Noblowska 1 marca w Tokio, po raz pierwszy poza Szwecją, zorganizuje wraz z Japońskim Stowarzyszeniem Promocji Nauki (JSPS) konferencję "Nobel Prize Dialogue".

Oddzielny program przygotowano w Oslo, gdzie 10 grudnia nagrodę odbiorą laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: pakistańska nastolatka Malala Yousafzai, broniąca prawa dziewcząt do edukacji, i hinduski aktywista walczący o prawa dzieci Kailash Satyarthi. Wiadomo już jednak, że na miejscu zabraknie przedstawicieli wysokich władz skonfliktowanych ze sobą krajów - Pakistanu i Indii.

Uroczystości w Oslo i w Sztokholmie, które odbywają się w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla, zakończą się bankietem. Menu przygotowywane przez najlepszych skandynawskich kucharzy zostanie ujawnione dopiero podczas przyjęcia.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mmp/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera