Zabytki światowego piśmiennictwa w Poznaniu

Fragment terra sigillata - Wymysłowo, okres rzymski. Fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Fragment terra sigillata - Wymysłowo, okres rzymski. Fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Blisko 100 zabytków, prezentujących różnorodne systemy zapisu, pochodzących z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Imperium Rzymskiego, będzie można zobaczyć od piątku 28 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wystawa czasowa pt. „Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu” ukazuje najdawniejsze systemy utrwalania informacji dzięki unikatowym zabytkom archeologicznym. Muzealnicy sprowadzili eksponaty z ośrodków z całej Polski – ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Wystawa ma kompleksowo ukazać zagadnienie pisma rozpatrywane z punktu widzenia różnych kultur świata starożytnego. Stawiamy na różnorodność zabytków, by szeroko ukazać tak istotny dla dziejów ludzkości problem” – mówi Łukasz Bartkowiak, jeden z kuratorów wystawy.

Wśród najciekawszych zabytków jest „Gwóźdź Gudei” - być może najstarszy tekst klinowy, jaki w tej chwili znajduje się w muzeach na terenie Polski. Na jego powierzchni wyryto przesłanie adresowane do boga Ningirsu z okazji odnowy jego świątyni Eninnu w Lagasz. Naukowcy datują zabytek na XXII wiek p.n.e.

„Dużo uwagi poświęcimy również legendarnym wynalazcom pisma, bowiem na każdym kontynencie na ich temat krążyły niesamowite historie. Część z nich oczywiście przytoczymy” – dodaje Bartkowiak.

Wśród prezentowanych zabytków znajdą się stele egipskie i papirusy pokryte hieroglifami, inskrybowane figurki uszebti, które towarzyszyły Egipcjanom w grobowcach, kanon palijski, czyli święta księga buddystów (egzemplarz z wystawy pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku ze Sri Lanki), cegły z Babilonu pokryte pismem klinowym.

Jak wyjaśniają muzealnicy, łacińska maksyma zawarta w tytule wystawy: Verba volant, scripta manent (słowa ulatują, pismo pozostaje) ma podkreślić znaczenie pisma jako istotnego nośnika wiedzy, historii i kultury. Dlatego ważnym elementem ekspozycji będą jej punkty edukacyjne skierowane do najmłodszych, poszerzające wiedzę o wiadomości na temat piśmiennictwa dawnych ludów prekolumbijskich, hinduskich, chińskich, semickich, a także środkowo i północnoeuropejskich. Kuratorzy zaplanowali również dodatkowe lekcje muzealne, które w przystępny sposób wprowadzą słuchaczy w tajniki najstarszych systemów zapisu. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję samodzielnie doskonalić umiejętności zapisywania egipskich hieroglifów i mezopotamskich klinów oraz dowiedzą się m.in. dlaczego czcionka Times New Roman nosi właśnie taką nazwę.

Wystawa potrwa do 22 marca 2015 roku. Jej kuratorami są pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Łukasz Bartkowiak i Kamila Dolata-Goszcz.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera