Szczepionka przeciwko chlamydiom, którą z powodzeniem przetestowali australijscy naukowcy może uratować tamtejszą populację koali – informuje serwis „BBC News”.
Szczepionka przeznaczona jest dla dzikich koali zamieszkujących wschodnie rejony Australii. Zakażenie chlamydią stało się poważnym zagrożeniem dla tych nadrzewnych torbaczy. Może u nich powodować utratę wzroku, niepłodność i doprowadzić do śmierci. Na niektórych obszarach liczba osobników spadła w ciągu ostatnich 10 lat aż o 80 proc. W sumie na wolności żyje ich około 43 000. Oprócz chorób gatunkowi zagraża także utrata siedlisk.
Szczepionkę opracowali po pięciu latach badań mikrobiolodzy z University of the Sunshine Coast w Queenslandzie. Zaszczepili 30 koali, a 30 niezaszczepionych posłużyło jako grupa kontrolna. Wszystkie 60, wyposażonych w obroże z nadajnikami radiowymi wypuszczono w rejonie Moreton Bay, na północ od Brisbane.
Niektóre spośród 30 zaszczepionych osobników były zakażone chlamydią i wykazywały objawy zapalenia oczu oraz narządów płciowych.
U siedmiu z ośmiu zaszczepionych koali z zapaleniem oczu odnotowano poprawę, podczas gdy w grupie niezaszczepionej stan czterech z sześciu koali z takimi objawami uległ pogorszeniu. W grupie szczepionej choroba nie rozwinęła się w pełni.
Naukowcy chcą kontynuować badania na obszarach, gdzie torbacze są najbardziej zagrożone.(PAP)
pmw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.