W Norwegii renifery schroniły się w tunelu przed wysoką temperaturą

Na północnym wschodzie Norwegii zamknięto jedną z głównych autostrad, gdyż do pobliskiego tunelu wtargnęły renifery. Zwierzęta schroniły się tam przed wyjątkowo wysokimi temperaturami - podały we wtorek lokalne media.

"Nasza załoga próbowała wygonić renifery z tunelu, ale to bez sensu - po kilku godzinach zwierzęta wracają" - powiedział lokalnej gazecie "Finnmark Dagblad" szef służb drogowych Tor Inge Hellander.

W poniedziałek temperatura w regionie przekroczyła 22 stopnie Celsjusza i najpewniej nie spadnie do piątku. Tegoroczne lato jest jednym z najcieplejszych w historii Norwegii.

Aby dotrzeć do miasta Hammerfest, gdzie znajduje się jedyna w Europie instalacja do skraplania gazu ziemnego, kierowcy muszą korzystać z objazdu wokół mającego długość 2,3 km tunelu Stallogargo.

"Gdy jest gorąco, renifery wchodzą do tunelu, ale z doświadczenia wiemy, że opuszczają go, gdy się ochładza" - powiedział Hellander. "Nie możemy kazać ludziom przez 24 godziny na dobę przeganiać renifery" - dodał.

Wcześniej w okolicy tunelu było aż 29 stopni Celsjusza. Od połowy maja w regionie utrzymują się wyższe niż zwykle w tym czasie temperatury.(PAP)

jhp/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

  • Chiński astronauta Li Cong (3-R) wyprowadzany z kapsuły Shenzhou-18 EPA/XINHUA / LI ZHIPENG, dostawca: PAP/EPA

    Chiny/ Tajkonauci misji Shenzhou-18 wrócili na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera