Owcza konkurencja w upale przeszkadza kozicom

Zagrożone gatunki zwierząt lepiej zniosą skutki zmian klimatu, jeśli nie będą narażone na zbyt dużą konkurencję o siedliska ze strony innych gatunków. Potwierdzające to obserwacje kozic w Alpach przedstawiono na stronie Durham University.

We włoskiej części Alp naukowcy sprawdzali, jak wysoko przemieszczają się kozice, zależnie od codziennych zmian temperatury. Interesowała ich też reakcja kozic, które są same - i kiedy w pobliżu pasą się stada owiec. Potwierdzili, że w upalne dni - zwłaszcza w południe - kozice przenoszą się zwykle na większe wysokości, szukając chłodu. Kiedy w okolicy pojawiają się owce, kozy wędrują około stu metrów wyżej niż zwykle - zauważyli.

"W miarę jak się ociepla, wiele zwierząt przenosi się na tereny wyżej położone albo dalej na północ, gdzie jest chłodniej" - tłumaczy jeden z autorów badania, dr Stephen Willis z Wydziału Biologii i Nauk Biomedycznych na Durham University.

Dodaje, że wiele ssaków żyjących w górach reaguje również na codzienne skoki temperatury, wędrując ku szczytom, gdzie jest nieco chłodniej. Taka wspinaczka zdarza się zwłaszcza w południe, co pozwala uniknąć największego upału. "Obecność stad owiec, które współzawodniczą z kozicami o pokarm, zmieniła jednak normalne zachowania kozic, zmuszając je do wejścia o wiele wyżej niż zwykle" - komentuje Willis.

Zdaniem głównego autora badania dr Toma Masona z kanadyjskiego Laval University, zmiany klimatu i jednoczesna konkurencja z innymi gatunkami oznacza, że w przyszłości niektóre gatunki mogą zmuszone do rozszerzenia zasięgu obecnych siedlisk.

"O klimacie myślimy zwykle jako o głównym czynniku determinującym miejsce, w którym żyją zwierzęta. To badanie pokazuje jednak, że konsekwencje oddziaływań między gatunkami mogą być ważniejsze niż same przewidywane skutki zmian klimatu" - dodaje dr Philip Stephens z Durham University.

Autorzy obserwacji widzą jednak sposób, w jaki można wspomóc niektóre zagrożone gatunki w perspektywie zmian klimatu. W przypadku kozic należy ograniczyć ekspansję owczej konkurencji. Innymi słowy oznacza to, by w pewnych wysoko położonych okolicach wypasać mniej owiec - tłumaczy Mason.

Badanie w Alpach pozwoliło również stwierdzić, że w razie ocieplenia kozice potrafią zmienić swoje zwykłe zachowanie - zamiast wędrować ku szczytom, w południowe upały po prostu szukają chłodniejszych kryjówek. Zdaniem naukowców może to świadczyć o tym, że niektóre gatunki przystosują się do zmian klimatu sprawniej, niż sądzono. Badacze chcą jednak lepiej zrozumieć koszt, związany z takimi zmianami zachowania. Obserwacje i płynące z nich wnioski przedstawiono w "Global Change Biology". (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera