UW włącza się we flagowe badania nad grafenem

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek podwojenie rozmiarów flagowego projektu badań nad grafenem (Graphene flagship). Do udziału w konsorcjum zaproszono ponad 60 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski.

W grafenowym unijnym projekcie flagowym Grahen Flaghip, ogłoszonym pod koniec stycznia 2013 r. naukowcy badają wyjątkowe właściwości grafenu. Graphene Flagship, którego budżet w ciągu 10 lat wynieść ma 1 mld euro, pozwolić ma na opracowanie komercyjnych produktów wykorzystujących grafen.

W ramach obchodów trwającego tygodnia grafenu, Komisja Europejska ogłosiła rozszerzenie listy istytucji, które prowadzić będą badania nad grafenem w ramach grafenowego projektu flagowego. Dzięki temu, jak poinformowali przedstawiciele KE w przesłanym PAP komunikacie, Graphene flagship stanie się jedną z większych inicjatyw europejskich w dziedzinie badań naukowych.

Do udziału w konsorcjum zaproszono ponad 60 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski. W ten sposób partnerstwo obejmie obecnie ponad 140 organizacji z 23 krajów.

Jak zwracają uwagę przedstawiciele KE w przesłanym PAP komunikacie, ponad jedną trzecią nowych partnerów stanowią przedsiębiorstwa, głównie MŚP, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu badaniami nad grafenem w kręgach biznesu. W początkowym składzie konsorcjum stanowili oni jedną piątą instytucji.

Dotychczas jedyną polską jednostką, spośród kilkudziesięciu, które zaproszono do udziału w projekcie, był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Badacze z ITME w ramach swoich badań mieli zajmować się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych (izolatorach) i metalicznych.

Wiceprzewodnicząca komisji, odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes skomentowała: „Europa jest liderem rewolucyjnych odkryć związanych z grafenem. Ten +materiał jutra+ może przyczynić się znacząco do poprawy jakości naszego życia: daje podstawę nowym technologiom medycznym, takim jak proteza siatkówki. Jednocześnie powstają technologie ultralekkich i niezwykle pojemnych baterii grafenowych dla zrównoważonego transportu. Im prędzej wyzwolimy potencjał grafenu, tym lepiej!”.

Graphene flagship jest jedną z inicjatyw flagowych w obszarze przyszłych i powstających technologii (FET) zapowiedzianych przez Komisję Europejską w styczniu 2013 r. Celem tych programów jest wspieranie wizjonerskich badań mogących doprowadzić do opracowania przełomowych technologii, niosących wielkie korzyści dla społeczeństwa i przemysłu w Europie.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera