
Psy pod działaniem oksytocyny wykazują bardziej pozytywne zachowania w stosunku do innych psów i ludzi niż zwierzęta, u których zastosowano placebo. To sugeruje, że oksytocyna odpowiada za formowanie więzi u ssaków również poza procesem reprodukcji.
Ostatnie badania sugerują, że trwałe więzi społeczne mają znaczenie dla zdrowia, niewiele jednak wiadomo, jakie mechanizmy stoją za formowaniem tego typu relacji, niezwiązanych z procesem reprodukcji. Oksytocyna - neurohormon wydzielany przez podwzgórze - reguluje u ssaków wiele zachowań społecznych i percepcję, zarówno u ludzi, jak i zwierząt nieczłekokształtnych. Badania na zwierzętach koncentrowały się jednak na zwierzętach monogamicznych, więc nie wiadomo było, czy oksytocyna odpowiada też za więzi niedotyczące reprodukcji.
Japońscy badacze m.in. z Uniwersytetu Tokijskiego dowodzą jednak, że oksytocyna promuje u psów pozytywne zachowania społeczne nie tylko w stosunku do pobratymców, ale i opiekunów. Psy, którym donosowo podano oksytocynę, były lepiej nastawione społecznie niż te, u których zastosowano placebo.
Co więcej, odpowiedź innych psów na pozytywne zachowania wyzwalała wydzielanie oksytocyny, co wskazuje na zaangażowanie hormonu w budowanie więzi u udomowionych psów.
W badaniu wzięło udział 16 psów, które miały powyżej 12 miesięcy. W trakcie eksperymentu czworonogi przebywały w jednym pomieszczeniu z właścicielem i znajomym psem przez godzinę. Psy pod działaniem oksytocyny częściej inicjowały kontakt z właścicielem (który miał pozostawać bierny) niż te, którym jej nie podano. Podobnie było w przypadku kontaktów z innymi psami. Ponadto okazało się, że psy o wysokim poziomie oksytocyny były mniej podatne na działanie sztucznie podawanego hormonu.
Naukowcy sugerują, że oksytocyna stoi za mechanizmem umożliwiającym wzmacnianie więzi między spokrewnionymi i niespokrewnionymi osobnikami, bez szacowania ewentualnych korzyści.
Wyniki badań opublikowano w magazynie "PNAS". (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.