WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ostatnich 50 latach szczepienia zapobiegły na świecie 154 milionom przedwczesnych zgonów, głównie małych dzieci – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Raport opublikowanego z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który potrwa do 3 maja.

WHO zaznacza, że szczepienia są najbardziej skuteczną metodą ochrony ludzkiego życia, szczególnie dzieci, ale i dorosłych. Dzięki nim w każdej minucie przez cały rok udaje się zapobiec 6 przedwczesnym zgonom. Większość uratowanych osób to dzieci do pierwszego roku życia. Na te maluchy przypada zapobiegnięcie co roku 101 mln zgonów.

Szczepienia najczęściej chronią przed śmiercią z powodu odry, tężca, krztuśca i gruźlicy, a także zakażeń wywołanych bakteriami haemophilus influenzae typu B (powodującymi ciężkie zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę), dwoinką zapalenia płuc, polio, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, dyfterytem, japońskim zapaleniem mózgu oraz dwoinką zapalenia opon mózgowych.

Aż 60 proc. uratowanych dzięki szczepieniom istnień ludzkich (94 mln) przypada na odrę - ciężką chorobę wirusową o wyjątkowo dużej zakaźności, skutkującej ciężkimi powikłaniami, nawet po wielu latach. Według raportu WHO szczepienia przeciwko tej chorobie będą miały również w przyszłości największy wpływ na zapobieganie przedwczesnym zgonom na świecie.

Na wszystkie pozostałe choroby zakaźne przypada 40 proc. przedwczesnych zgonów, którym udało się zapobiec dzięki szczepieniom. Aż ponad połowa zredukowanych zgonów dzieci przypada na Afrykę.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji dr Tedros Adhanom Ghebreyesus przypomina, że szczepienia wyeliminowały całkowicie ospę prawdziwą oraz w znacznym stopniu polio. „Dzięki badaniom naukowym, inwestycjom i współpracy można uratować jeszcze więcej ludzkich istnień w kolejnych 50 latach” – zaznacza na stronie internetowej WHO.

Szczepienia przeciwko polio w minionych 50 latach uratowały ponad 20 mln ludzi na świecie przed paraliżem, jaki może wywołać ta choroba. Wyliczono, że osoby uratowane dzięki szczepieniom we wczesnym dzieciństwie przeżyły średnio 66 lat. Oznacza to, że w minionych pięćdziesięciu latach szczepienia zapewniły 10,2 bln lat życia w zdrowiu wszystkim na świecie uratowanym w ten sposób ludziom.

WHO przypomina, że szczepienia ciągle trzeba rozwijać, jak również nadrabiać zaległości w programie szczepień, jakie powstały w czasie pandemii Covid-19. W tym okresie aż 67 mln dzieci nie zostało zaszczepionych jedną lub dwoma szczepionkami. Aż 33 mln dzieci w 2022 r. nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze (22 mln nie otrzymało pierwszej dawki, a 11 mln - drugiej).

Dla pełnej ochrony przed odrą potrzebne jest zaszczepienie dwoma dawki i to prawie całej populacji, czyli co najmniej 95 proc. Tymczasem globalnie 83 proc. dzieci otrzymało jedną dawkę takiej szczepionki, a dwie dawki - zaledwie 74 proc. Skutkiem tego są coraz częściej się pojawiające ogniska odry nawet krajach najbardziej rozwiniętych, jak choćby ostatnio w Stanach Zjednoczonych.

(PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera