Jagiellońskie Konsorcjum Naukowo-Biznesowe dla Badań Biomolekularnych i Komórkowych otrzymało właśnie prestiżowy status KNOW. Krakowski ośrodek chce przeznaczyć nowe fundusze m.in. na badania, zatrudnienie kadry oraz staże dla studentów i doktorantów.
W skład konsorcjum UJ, nazywanego w skrócie Cell-Mol-Tech, wchodzą Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i Jagiellońskie Centrum Innowacji. Krakowska grupa dołączyła do elitarnego grona Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących w dziedzinie nauk przyrodniczych. W praktyce oznacza to, że przez kolejne pięć lat konsorcjum może z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie - w sumie nawet 50 mln zł.
Powstały 12 lat temu Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ jest jednym z najmłodszych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na nim ok. 100 pracowników naukowych. Badania prowadzone na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego skupiają się na podstawowych procesach biofizycznych i biochemicznych zachodzących u zwierząt, roślin, bakterii i wirusów, oraz na zastosowaniach biotechnologicznych tej wiedzy.
Wydział Biotechnologii prowadzi ożywioną współpracę naukową z ponad 80 polskimi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi. Najbardziej owocna współpraca naukowa łączy wydział z dwoma amerykańskimi instytucjami: Medical College of Wisconsin w Milwaukee i Uniwersytetem Georgia w Atenach, z którymi WBBiB podpisał obustronne porozumienie o współpracy naukowej i wymianie.
Powołane w 2004 r. przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o.o. zarządza LifeScience Parkiem – kompleksem budynków, w którego murach wynajmowane są powierzchnie laboratoryjne i sale konferencyjne. JCI oferuje także wsparcie kapitałowe dla innowacyjnych firm, a także prowadzi liczne inicjatywy edukacyjne. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie posiada 100 proc. udziałów w spółce.
Środki pozyskane przez WBBIB i JCI w ramach KNOW zostaną przeznaczone m.in. na rozwój badań interdyscyplinarnych z zakresu biochemii, biofizyki oraz biologii molekularnej i komórkowej, a także na wdrażanie wyników badań w przemyśle i medycynie. Krakowskie konsorcjum chce wykorzystać nowe fundusze także do inwestowania w ludzi: kształcenie i zatrudnienie nowej kadry naukowej, jak również dodatki motywacyjne i granty dla naukowców angażujących się w projekty. Część środków z KNOW ma także pójść na stypendia, praktyki i staże dla studentów i doktorantów.
Szefowie obu jednostek wchodzących w skład konsorcjum cieszą się z wyróżnienia, choć zwracają uwagę na związaną z nim odpowiedzialność.
„Trzeba pamiętać, że status KNOW i wsparcie od MNiSW to także wielkie wyzwanie dla naszego wydziału, Jagiellońskiego Centrum Innowacji i całego środowiska akademickiego” – podkreślił w komunikacie przesłanym prasie dziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. Wojciech Froncisz.
„Mogę zagwarantować, że będziemy robić wszystko, żeby naszym naukowcom zapewnić jeszcze lepsze warunki pracy, które, mam nadzieję, przyczynią się do przełomowych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych” – dodał prof. Froncisz.
Uniwersytet Jagielloński już po raz drugi otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie organizowanym przez MNiSW. Poprzednim razem status KNOW otrzymało Konsorcjum Naukowe Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Instytutu Farmakologii PAN oraz Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość".
Status KNOW przyznawany jest na pięć lat w wyniku konkursu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
PAP - Nauka w Polsce
szl/ ula/ gma/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.