Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
20.04.2014 aktualizacja 20.04.2014

Ptasi materiałoznawcy

Ptaki rodzą się z umiejętnością budowania gniazd, ale właściwe materiały muszą dopiero znaleźć, badając ich właściwości – informuje serwis „BBC News/Science”.

Budowa gniazda to skomplikowane zadanie inżynieryjne, zwłaszcza dla zwierzęcia dysponującego tylko małym mózgiem, dziobem i nogami. Na przykład raniuszek (Aegithalos caudatus) buduje swoje gniazdo z tysięcy piórek, kawałków mchu, porostów i pajęczych sieci, a wikłacze (Ploceidae) - ogromne, wspólne gniazda uplecione jak kosze. Z kolei krawczyk (Orthotomus sutorius) zszywa gniazdo z liści, a garncarz rdzawy (Furnarius rufus) lepi je z błota.

Dotychczas naukowcy uważali, że wybór materiału odpowiedniego na gniazdo ptaki mają zapisany w genach. Jak jednak wykazał eksperyment, wybór budulca wymaga sporej aktywności poznawczej.

Zespół dr Idy Bailey z University of St Andrews prowadził doświadczenia na zeberkach timorskich (Taeniopygia guttata), filmując ich zachowanie. Początkowo jedna grupa miała do dyspozycji wiotkie a druga – sztywne włókna. Następnie oba typy włókien udostępnione zostały obu grupom. Lepszym i częściej wybieranym przez ogół zeberek materiałem okazały się sztywne włókna, ponieważ do zbudowania gniazda potrzeba ich mniej.

Jak zaznaczali naukowcy, wyniki eksperymentu mogą wyjaśnić, dlaczego osobniki tego samego gatunku budujące gniazda na tym samym obszarze mogą korzystać z różnych materiałów.

Dwa lata temu zespół z St Andrews zaobserwował, że żyjące w miastach ptaki wykorzystują do budowy gniazd niedopałki papierosów. Zawarta w filtrach celuloza jest dobrym izolatorem termicznym, natomiast nikotyna i inne chemikalia odstraszają owady. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022