Prof. Andrzej Jakubowski doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej

Wybitny naukowiec i inżynier, twórca polskiej szkoły naukowej w dziedzinie modelowania i technologii przyrządów półprzewodnikowych, prof. Andrzej Jakubowski otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Jak mówił promotor prof. Andrzej Napieralski, profesor Jakubowski to naukowiec o wyjątkowej intuicji badawczej, która doprowadziła do zainicjowania w Polsce prac nad nowymi technologiami w mikroelektronice. Jest też prekursorem wykorzystanie warstw diamentowych i diamentopodobnych w elektronice. Ma znaczący wkład w dziedzinę konstrukcji aparatury elektronicznej, głównie dla celów diagnostyki struktur i przyrządów półprzewodnikowych.

W ramach współpracy z Politechniką Łódzką prof. Jakubowski prowadził wykłady oraz seminaria dla doktorantów. Pomagał też przy tworzeniu na uczelni laboratorium technologii przyrządów półprzewodnikowych.

Sam profesor podkreśla swoje przywiązanie do Łodzi, którą - jak mówił - uważa za swoje rodzinne miasto. Tu urodziła się jego matka, która przed wojną była nauczycielką, a także jego rodzeństwo. Dziadek był przedwojennym przemysłowcem i działaczem społecznym, a ojciec - historyk literatury był profesorem na Uniwersytecie Łódzkim, a potem Warszawskim.

Profesor Andrzej Jakubowski urodził się w 1940 r. w Krakowie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Jest autorem bądź współautorem ok. 650 prac naukowych, 9 patentów oraz wniosków patentowych, wielu prac o charakterze popularnonaukowym.

W Politechnice Warszawskiej był w latach 2004-2008 dyrektorem Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki. Wcześniej kierował w tym Instytucie Zakładem Mikroelektroniki oraz Zakładem Przyrządów Mikroelektroniki i Nanoelektroniki. Jest członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN. Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej został wyróżniony m.in. nagrodą Wydziału Nauk Technicznych PAN oraz Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera