Prof. Jakubowski doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej

Twórca polskiej szkoły naukowej w dziedzinie modelowania i technologii przyrządów półprzewodnikowych prof. Andrzej Jakubowski otrzyma w środę 2 kwietnia doktorat honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Główny obszar działalności uczonego to technologia struktur półprzewodnikowych i konstrukcja urządzeń elektronicznych. Tworzył aparaturę głównie dla diagnostyki struktur i przyrządów półprzewodnikowych.

"Prof. Jakubowski to naukowiec o wyjątkowej intuicji badawczej, która doprowadziła do zainicjowania w Polsce prac nad nowymi technologiami w mikroelektronice, jak np. badania przyrządów MOS, gdy technologia krzemowa była jeszcze zdominowana przez przyrządy bipolarne. Był on również prekursorem wykorzystania warstw diamentowych i diamentopodobnych w elektronice" - stwierdza promotor doktoratu prof. Andrzej Napieralski.

Dodaje, że w ramach współpracy z Politechniką Łódzką prof. Jakubowski prowadził zaproszone wykłady oraz seminaria dla doktorantów. Jako recenzent dorobku naukowego ma znaczący wkład w rozwój kadry Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ. Promotor wysoko ceni pomoc prof. Jakubowskiego przy tworzeniu Laboratorium Technologii Przyrządów Półprzewodnikowych.

Jak przypomina Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa PŁ, Andrzej Jakubowski urodził się w 1940 r. w Krakowie, ale jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (PW). Od 1995 r. zajmuje tam stanowisko profesora zwyczajnego. Jest autorem bądź współautorem ok. 650 prac naukowych, 9 patentów oraz wniosków patentowych, wielu prac o charakterze popularnonaukowym. Wypromował 23 doktorów.

Był dyrektorem Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW oraz Instytutu Technologii Elektronowej. Był członkiem Prezydium Komitetu Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz przewodniczył Komisji Badań Stosowanych. Jest członkiem Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN.

Za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej prof. Jakubowski został wyróżniony m.in. nagrodą Wydziału Nauk Technicznych PAN oraz Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP.

"Profesor Andrzej Jakubowski podkreśla także swoje przywiązanie do Łodzi, którą uważa za swoje rodzinne miasto. Tu urodziła się mama profesora – przed wojną nauczycielka w liceum im. Miklaszewskiej, a także jego rodzeństwo. Dziadek, Karol Chądzyński, był przedwojennym przemysłowcem i działaczem społecznym. Ojciec, wybitny historyk literatury był profesorem na Uniwersytecie Łódzkim, a potem Warszawskim" - wylicza Chojnacka.

Uroczystość wręczenia doktoratu h.c. odbędzie się 2 kwietnia o godz. 11.00 w audytorium im. A. Sołtana przy ul. Stefanowskiego 1/15 w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera