Już 1 marca 25 badaczy zmierzy się w półfinale FameLab

25 badaczy z całej Polski zmierzy się w półfinale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla naukowców-popularyzatorów. W sobotę 1 marca w Centrum Nauki Kopernik opowiedzą np., dlaczego warto szturchać lasery i co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie podgląda. Do finału awansuje 10 najlepszych. Wstęp na półfinał jest wolny.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent show. Uczestniczący w nim badacze muszą ciekawie i zrozumiale opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik i British Council Polska konkurs organizują już po raz trzeci.

Każdy z uczestników będzie miał jedynie 180 sekund, by zaciekawić i zainspirować publiczność. Dlaczego akurat trzy minuty? "Ponieważ tak długo można utrzymać uwagę sześciolatka. A zgodnie z tym, co mówił Albert Einstein, jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć czegoś sześciolatkowi, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz. Dlatego uczestnicy i uczestniczki konkursu Famelab mają trzy minuty, żeby porwać nas opowieścią o swoich badaniach" - wyjaśniają w przesłanym PAP komunikacie organizatorzy konkursu. "Ta idea jest nam szczególnie bliska w Koperniku. Mówimy tu z pasją o nauce, zachęcamy do krytycznego i twórczego myślenia, inspirujemy do poznawania świata" - przekonuje zastępca dyrektora CNK Irena Cieślińska.

Na scenie "Kopernika", między godz. 13 a 18.30, będzie można wysłuchać wystąpień 13 kobiet i 12 mężczyzn z tytułami licencjata, magistra lub doktora. Najwięcej półfinalistów jest z Krakowa i Warszawy, ale są też przedstawiciele Lublina, Łodzi, Olsztyna, Kielce Białegostoku czy Siedlec. Nie zabraknie też zróżnicowanej tematyki. Półfinaliści opowiedzą np., po co nam pozytony i dlaczego warto szturchać lasery, co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie podgląda, jak opisać satysfakcję za pomocą wzorów matematycznych oraz zadbać o bezpieczeństwo w cyberświecie.

"Jestem pod wrażeniem tegorocznych zgłoszeń, a zwłaszcza ich ogromnej różnorodności: od biotechnologii, poprzez mechatronikę, aż po sztuczną inteligencję. Z radością obserwuję jak konkurs inspiruje kolejne grupy młodych naukowców, dając im możliwość rozwijania umiejętności komunikacyjnych oraz uczestniczenia w globalnej sieci osób pełnych pasji" – mówi Andy Williams dyrektor współorganizującego konkurs British Council Polska.

Zdaniem dr Dirka Elvermanna, prezesa zarządu BASF Polska, konkurs FameLab stwarza doskonałą platformę dla prezentacji innowacyjnych osiągnięć polskich naukowców. "Popularyzacja nauki jest dla nas ważnym tematem, dlatego firma BASF inspiruje i aktywnie włącza się w wiele projektów temu poświęconych" - mówi.

Partnerem FameLab w Polsce jest po raz trzeci także firma BMW Group Polska. "W BMW napędzają nas innowacje, stąd nasz entuzjazm i wsparcie wydarzeń promujących naukę i odkrywanie młodych utalentowanych naukowców" – przekonuje dyrektor generalny BMW Group Polska Paul de Courtois.

Z grona 25 półfinalistów jury wybierze dziesiątkę, która zmierzy się w finale krajowym 10 maja. Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konkursu. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera