Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Czy komputery mogą czytać nam w myślach? O pionierskich badaniach nad komunikacją mózgów z maszynami porozmawiają goście i uczestnicy tegorocznego Copernicus Festival.

Choć interfejsy mózg-komputer znane są od lat, sensacja w okół Neuralink Elona Muska wywołała wiele pytań na temat kontroli maszyn, implantów mózgu czy naszej świadomości.

Interfejsy mózg-komputer (BCI, od ang. Brain-Computer Interface) to technologie, które umożliwiają bezpośrednią komunikację pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerem. Praca takiego interfejsu polega na przetwarzaniu sygnałów elektrycznych wytwarzanych przez mózg podczas koncentracji na określonych zadaniach. Pozwala to na sterowanie urządzeniami takimi jak komputery czy roboty wyłącznie za pomocą aktywności mózgu odczytanej przez EEG. Czy stoimy przed erą cyfrowej telepatii?

Prof. Piotr Durka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i pionier w zakresie badań interfejsów mózg-komputer, nie zgadza się z nazywaniem tej technologii "czytaniem w myślach". Mówi raczej o "odgadywaniu intencji". Jednak nawet przy takim ograniczeniu, interfejsy pozwalają na komunikowanie się osób, które żyły dotąd w zupełnie zamkniętym świecie. Profesor Piotr Durka będzie jednym z głównych gości Copernicus Festival 2024: Maszyna, który odbędzie się w dniach 21-26 maja w Krakowie.

Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na pojęciu "Maszyna". Uczestnicy przyjrzą się zarówno rozwojowi technologii, jak i temu, co metafora maszyny wnosi do naszego rozumienia świata i samych siebie.

Czy nasze komórki i ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Jak daleko będzie sięgała władza algorytmów? Jak świat cyfrowy wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Jak wyglądały najwcześniejsze narzędzia i czy to możliwe, że powstały przed pojawieniem się ludzi? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście Copernicus Festival, m.in: Lars Chittka, zoolog zajmujący się procesami poznawczymi u zwierząt, Thomas Plummer, antropolog specjalizujący się w badaniu zachowań naszych przodków, Dominika Dudek, ekspertka z zakresu psychiatrii czy znany wirusolog Krzysztof Pyrć.

Copernicus Festival to wydarzenie popularnonaukowe organizowane przez Fundację Centrum Kopernika, Uniwersytet Jagielloński, Fundację Tygodnika Powszechnego i Tygodnik Powszechny. Stanowi on próbę refleksji nad miejscem nauki i filozofii w kulturze oraz ich powiązaniami z literaturą czy sztuką. W ramach Festiwalu odbywają się zarówno wykłady i dyskusje oraz koncerty, wystawy, warsztaty czy projekcje filmów.

Copernicus Festival odbędzie się między 21 a 26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

Aktualne informacje dostępne są na stronie www.copernicusfestival.com 

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera