Nanowłókna mogą stać się drogą ku zagładzie dla nowotworów

Wprowadzone do organizmu nanowłókna mogą być dla komórek nowotworowych zwodniczo dogodnym szlakiem wędrówki – prosto ku zagładzie – informuje pismo „Nature Materials”.

Badania na szczurach wykazały, że można zmniejszyć trudne do leczenia guzy mózgu – glejaki - skłaniając komórki nowotworowe do wędrówki wzdłuż zaprojektowanych przez naukowców z Georgia Institute of Technology włókien. U zwierząt, do których mózgu wprowadzono nanowłókna guzy były o 93 proc. mniejsze w porównaniu z tymi, których glejaki pozostawiono bez interwencji.

Glejaki mają tendencję do rozprzestrzeniania się wewnątrz mózgu – wzdłuż nerwów czy naczyń krwionośnych. Dlatego chętnie szerzą się także wzdłuż nanowłókien. W ten sposób można je zwabić w rejon działania leku (na przykład tam, gdzie implantowano nasycony nim żel) albo miejsce łatwe do zoperowania.

Podczas prób w laboratorium ustalono, że w podobny sposób można wpływać także na inne rodzaje nowotworów. Jak powiedział BBC prof. Ravi Bellamkonda z Georgia Institute of Technology, zamiast doprowadzać lek do nowotworu, doprowadza się nowotwór do leku. Nie powstają dodatkowe guzy, a guz pierwotny się kurczy. Z kolei dzięki przemieszczeniu się guza w łatwiej dostępne miejsce można by usunąć go operacyjnie.

Zdaniem profesora dzięki nowemu podejściu nowotwory mogłyby się stać chorobą przewlekłą, z którą da się żyć, nawet jeśli jest nieuleczalna - podobnie jak w przypadku cukrzycy. Na razie jednak metoda jest jeszcze we wczesnym stadium i nie prowadzi się badań na ludziach.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera