Wykryto komórki typowe dla zawału

We krwi pacjentów z zawałem serca pojawiają się komórki śródbłonka, odkryli naukowcy z Kalifornii. Odkrycie być może pozwoli opracować nowe metody diagnostyki zawałów - informuje pismo „Physical Biology”.

Na ścianach naczyń krwionośnych gromadzą się miażdżycowe złogi. Mogą one pękać, a ich fragmenty trafiają do krwioobiegu, blokując przepływ krwi na przykład w naczyniach wieńcowych serca – co może doprowadzić do zawału. Proces ten uwalnia do krwi także komórki wyściełającego naczynia krwionośne śródbłonka.

Naukowcy z kalifornijskiego Scripps Research Institute szukali we krwi pacjentów krążących komórek śródbłonka. Chodziło o znalezienie metody pozwalającej przewidzieć, u kogo może dojść do zawału serca.

Przeprowadzono badania z udziałem 111 osób. Porównywano obraz krwi 79 pacjentów po zawale serca, 25 zdrowych oraz siedmiu leczonych z powodu choroby naczyń krwionośnych.

Okazało się, że u zdrowych osób komórki śródbłonka nie występowały we krwi. Być może uda się wykorzystać tę współzależność do identyfikacji pacjentów we wczesnych stadiach zawału. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera