Międzynarodowa Komisja Optyki (ICO) przyznała prof. Kazimierzowi Rzążewskiemu z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie Nagrodę Galileusza. Dostają ją wybitni naukowcy związani z optyką, którzy pracować musieli w niesprzyjających warunkach.
Nagrodę prof. Rzążewski otrzymał za "osiągnięcia naukowe w dziedzinie teoretycznej optyki kwantowej, teorii zimnych gazów kwantowych, teorii oddziaływania z materią światła laserowego o wielkim natężeniu oraz za zbudowanie polskiej szkoły optyki kwantowej w trudnych warunkach politycznych."
ICO Galileo Galilei Award przyznawana jest za wybitne osiągnięcia dotyczące optyki kwantowej dokonane w niesprzyjających okolicznościach, czyli np. w trudnych warunkach ekonomicznych lub społecznych, albo przy braku dostępu do urządzeń albo do źródeł informacji. Wręczana jest od 1994 r. Prof. Rzążewski jest pierwszym polskim laureatem tej nagrody. Laureaci z poprzednich lat pochodzili m.in. z Rosji, Indii, Rumunii, Ukrainy, Czech, Brazylii czy Iranu.
Naukowiec od 1988 r. jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. W latach 1998-2002 był dyrektorem tej placówki. Związany jest również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawi. Jego zainteresowania badawcze związane są z optyką kwantową i problemami mechaniki kwantowej. Jego najnowsze prace dotyczyły teorii zimnych gazów kwantowych, szczególnie kondensatu Bosego-Einsteina. Kondensat Bosego-Einsteina jest uważany czasem za odrębny stan skupienia materii (obok plazmy i trzech "zwykłych" stanów spotykanych w warunkach ziemskich).
Nagroda Galileusza to srebrny medal i gratyfikacja finansowa.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.