Pisklęta sowy płomykówki rozpoznają swoje rodzeństwo po dźwiękach, jakie wydają - zaobserwowali naukowcy ze Szwajcarii, którzy opisują swoje odkrycia w magazynie "Journal of Evolutionary Biology".
Młode sówki nie uciekają się do agresywnego zabiegania o pożywienie, ale "negocjują" z innymi dzięki specjalnym nawoływaniom. Okazuje się, że każda z nich dysponuje własnym, niepowtarzalnym zestawem odgłosów. Badacze sugerują, że służą one komunikowaniu potrzeb i identyfikacji ptaków w gnieździe.
Płomykówki (Tyto alba) są uważane za jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ptaków - występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Przeciętny lęg składa się z czterech do sześciu jaj, choć zdarzają się też takie z 12.
Poprzednie badania dowodziły, że podczas nieobecności rodziców sówki zamiast walczyć z siostrami i braćmi o pożywienie, przekonują je, jak bardzo są głodne.
"Te sygnały powstrzymują rodzeństwo przed wydawaniem dźwięków i przed rywalizowaniem o pożywienie po powrocie rodziców" - powiedziała dr Amelie Dreiss, która wraz z kolegami z Uniwersytetu w Lozannie przeprowadziła badanie.
"Jeśli dochodzi do nieporozumienia, poszczególne osobniki mogą wzmagać intensywność sygnału bez uciekania się do zachowań agresywnych, aż mniej głodne rodzeństwo zrezygnuje ze sporu" - dodała.
Badacze obserwowali skrzynki lęgowe dzikich sów w zachodniej Szwajcarii. Na podstawie nagrań oszacowano, że w pojedynczym gnieździe w nocy pod nieobecność rodziców powstaje 5 tys. odgłosów.
Naukowcy są zdania, że prawdopodobieństwo, żeby pisklę "oszukiwało", jest niskie, gdyż jest to działalność kosztowna energetycznie.
Wcześniej jeden z badaczy prof. Alexandre Roulin ujawnił, że sówki nie przeszkadzają sobie nawzajem w nawoływaniach i że pilnie przysłuchują się tym negocjacjom.
Nowe badanie wykazało, że nawoływania różnią się w zależności od sowiej rodziny, wieku i płci, a także poziomu głodu.
Dr Dreiss sugeruje, że rywalizacja między rodzeństwem zadecydowała o ewolucji indywidualnych odgłosów wśród płomykówek. (PAP)
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.