Działania na rzecz otwartego dostępu do nauki to domena Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jednostka - jeśli chodzi o Open Access - sama świeci przykładem: udostępnia m.in. serwis meteo.pl, który notuje 20 mln odwiedzin miesięcznie czy buduje repozytorium Centrum Otwartej Nauki.
ICM UW walczy o nagrodę - w kategorii Instytucja Naukowa - w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
ICM UW przeciętnemu internaucie może być znane z tego, że udostępniania bezpłatnie numeryczną prognozę pogody w serwisie meteo.pl. Jest to produkt projektu badawczego od 1994 roku realizowanego w ICM. "Prognoza cieszy się ogromnym powodzeniem w Polsce i jest bardzo wysoko oceniana przez użytkowników z krajów europejskich, w szczególności z krajów nadbałtyckich. Ostatnio wzbogacona została o wersję na urządzenia mobilne" - informują przedstawiciele jednostki. Zaznaczają, że serwis ICM meteo prezentujący prognozę dla każdej gminy w Polsce, odnotowuje obecnie miesięcznie około 20 mln odwiedzin.
To w ICM zrodziła się w 1996 r. idea Festiwalu Nauki w Warszawie. W pierwszej edycji tych spotkań naukowców z wszystkimi zainteresowanymi, wzięło udział ponad 20 tys. osób. Choć od stycznia 2006 roku festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM, to jednostka ciągle jest na nim obecna. W tym roku ICM podejmował na festiwalu tematy związane z matematyką, informatyką oraz otwartą nauką.
Bo to właśnie otwarta nauka stała się ważną domeną działań ICM. Jednym z działań jednostki na rzecz wolnego dostępu do publikacji naukowych jest rozwijanie Repozytorium Centrum Otwartej Nauki (CeON). Na razie w repozytorium dostępnych jest ponad 2200 materiałów naukowych, takich jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie, z których korzystać mogą wszyscy internauci. ICM stworzył również platformę, dzięki której udostępnia ponad 200 otwartych czasopism naukowych.
Jednostka UW jest także partnerem europejskiej inicjatywy OpenAIRE, dzięki której powstała infrastruktura umożliwiająca naukowcom umieszczania w sposób otwarty swoich publikacji. W ten sposób stają się one dostępne dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza tych grup, które nie są związane ze środowiskiem naukowym i nie mają dostępu do czasopism i literatury naukowej.
ICM realizuje również projekt „Otwórz książkę”, czyli tworzenie, rozwijanie i propagowanie cyfrowej kolekcji książek udostępnionych publicznie przez autorów - polskich naukowców. Dzięki niej czytelnicy zyskują łatwy dostęp do publikacji, których nakłady często zostały już wyczerpane. Wokół projektu zgromadziła się kilkutysięczna społeczność na Facebooku.
Poza tym współtworzona przez ICM europejska biblioteka matematyczna EuDML zawiera ponad 230 tys. publikacji sięgających 1932 roku, dostępnych dla wszystkich, którzy interesują się matematyką. Stworzona w ICM polska kolekcja publikacji matematycznych DMLPL to zbiór ponad 15 tys. pozycji.
Swoje działania ICM kieruje także do młodzieży. Z myślą o jej edukacji i promocji talentów realizuje program „Matematyka dla ciekawych świata”, adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Program ma już 144 absolwentów, a kolejne edycje gromadzą coraz więcej uczestników.
Od kilkunastu lat ICM współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Co roku uzdolniona młodzież w trakcie warsztatów realizowanych w laboratoriach ICM rozwiązuje rzeczywiste problemy badawcze. Jak zaznaczają przedstawiciele ICM UW, kilkoro spośród dawnych stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pracuje obecnie w ICM.
Od trzech lat organizowane są w ICM cykliczne, otwarte spotkania naukowe, w trakcie których pracownicy ICM lub zaproszeni goście prezentują swoje osiągnięcia naukowe bądź najnowsze informacje naukowe.
ICM jako jednostka UW działa od 20 lat. W tym czasie jednostka opracowała m.in. polską wyszukiwarkę internetową Infoseek, domenę art.pl dla projektów artystycznych, dzięki której powstało kilka tysięcy stron internetowych, Sunsite - archiwum FTP i serwer publicznych usług sieciowych, a także Wirtualną Bibliotekę Nauki, czyli krajowe centrum udostępniania światowych zasobów publikacyjnych i naukowych baz danych dla polskiego środowiska naukowego.
"Z zasobów ICM korzystają różne grupy zawodowe, których przedstawiciele stawiają na rozwój i podążanie za najnowszymi osiągnięciami w nauce (m.in. lekarze z Europejskiego centrum Zdrowia, nauczyciele, przedsiębiorcy, sadownicy i hodowcy). Ważną grupą odbiorców są młodzi ludzie" - podsumowują przedstawiciele ICM.
Według ogłaszanego co pół roku światowego rankingu centrów badawczych Webometrics (research.webometrics.info) oceniającego m.in. widoczność w sieci ośrodków naukowych, ICM znajduje się w ścisłej czołówce światowych (13. pozycja) i europejskich (4. pozycja) centrów badawczych.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.