W "Koperniku" czasowa wystawa dotycząca CERN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak zbudowany jest Wszechświat i czy próżnia jest naprawdę pusta? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdą odwiedzający wystawę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik poświęconą Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

Otwarta w czwartek czasowa ekspozycja \"Wszechświat i cząstki\" pozwoli odwiedzającym m.in. obliczyć, z ilu się składają atomów. Goście wystawy przekonają się też, że próżnia nie jest wcale pusta. Zobaczą, jak wyglądają miejsca, w których rozpędzane są cząstki w akceleratorach CERN, będą też mogli sami zaprojektować zderzenie cząstek i zobaczyć taką symulację. Mogą też prześledzić ewolucję Wszechświata: od Wielkiego Wybuchu, aż po powstanie Układu Słonecznego.

\"CERN jest obecnie największym i najważniejszym światowym laboratorium fizyki cząstek\" - zaznaczyła podczas otwarcia wystawy przewodnicząca Rady CERN, prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Przyznała, że nie zawsze tak było. Przypomniała, że dawniej to Stany Zjednoczone przodowały w fizyce cząstek. \"Obecnie takim centrum jest Europa. To fantastyczne osiągnięcie\" - zaznaczyła.

O roli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych mówił w czwartek dyrektor CERN ds. akceleratorów i technologii, dr Stephen Myers. \"Naszym głównym zadaniem jest coraz dalej przesuwać granice wiedzy. Badamy tajemnice Wszechświata, to, co się zdarzyło zaraz po tym, jak powstał. Aby to zrobić, musieliśmy rozwinąć wiele technologii. Trzema głównymi technologiami były: akceleratory, detektory i centra obliczeniowe\" - zaznaczył.

Powiedział, że potencjalnych zastosowań dla technologii rozwijanych dzięki CERN jest bardzo wiele. Myers podkreślił, że np. magnesy nadprzewodzące potrzebne w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) wykorzystywane są teraz w skanerach rezonansu magnetycznego, a elementy stosowane przy detekcji w LHC znalazły zastosowanie w pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET).

Dr Myers przypomniał, że ostatnie dwa lata były dla CERN wyjątkowe. \"4 lipca 2012 r. ogłoszono odkrycie bozonu Higgsa, a 8 października 2013 r. to odkrycie zostało uprawomocnione przez Komitet Noblowski, który przyznał nagrodę dwom głównym autorom (Peterowi Higgsowi i Francois Englertowi - przyp. PAP) prac teoretycznych, które przewidziały istnienie cząstki\" - zaznaczył.

Jak mówił dyrektor „Kopernika” Robert Firmhofer, dzięki wystawie będzie można zobaczyć piękno Wszechświata: wejrzeć w głąb najmniejszych cząstek, zrozumieć zasady rządzące przyrodą i zobaczyć relacje między makroświatem i mikroświatem. Zdaniem dyrektora CNK ekspozycja pokazuje, jak teoria sformułowana 50 lat temu przez tegorocznych noblistów: Petera Higgsa, a także Francois Englerta, została potwierdzona doświadczalnie.

\"To wystawa poświęcona w sumie cząstkom najmniejszym, ale prezentowana przez centrum, które jest jednym z największych laboratoriów świata\" – zauważył dr Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

Wystawa została przygotowana w CERN kilka lat temu i od tego czasu prezentowana jest w różnych miejscach Europy. W Centrum Nauki Kopernik można ją oglądać do 30 marca 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera