Matki kluczowe w rozwoju społecznym szympansów

Małe szympansy pozbawione matek mają mniejsze kompetencje społeczne, niż ich rówieśnicy wychowywani przez matki – piszą naukowcy na łamach „Animal Cognition”.

Naukowcy obserwowali młode osierocone szympansy w wieku 4-8 lat, które próbowały wdawać się w zabawę z rówieśnikami. Niestety, dużo częściej i szybciej zabawa rodziła agresję. Co ciekawe, mimo to osierocone szympansy częściej podejmowały próby zabaw społecznych.

Zespół obserwował osiem osieroconych młodych szympansów i dziewięć wychowywanych przez matki. Badania prowadzono w ośrodku zajmującym się opieką na szympansami w Zambii.

„Osierocone szympansy miały większe trudności, żeby z powodzeniem uczestniczyć w zabawach polegających na interakcjach społecznych” - opisuje Edwin van Leeuwen z Instytutu Psycholingwistyki Maxa Plancka w Nijmegen w Holandii.

Zdaniem naukowców matki szympansice odgrywają ważną rolę w rozwijaniu u potomstwa umiejętności społecznych zachowań. Dzięki temu szympansy potrafi lepiej koordynować własne zachowania w grupie.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ryczące łosie na prehistorycznych freskach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy porządkują wiedzę o kopalnych gatunkach człowiekowatych z Azji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera