Polacy triumfują w mistrzostwach gier logicznych

Polacy wywalczyli aż 10 ze wszystkich 24 medali w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych, które odbyły się w Paryżu - poinformował PAP opiekun polskiej drużyny, dr Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej.

Polska ekipa osiągnęła swój najlepszy wynik w historii: zawody odbywały się w ośmiu kategoriach, a Polacy okazali się najlepsi w aż pięciu z nich. Wywalczyli 5 medali złotych, 3 srebrne i 2 brązowe. Nasza reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając m.in. przedstawicieli Algierii, Belgii, Szwajcarii, Rosji, Ukrainy, Włoch i Francji.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Janusz Górniak, Polacy okazali się najlepsi w kategorii dla IV klasy podstawówki - tu zwyciężył Konrad Czarnecki. W kategorii dla klas V-VI triumfował Radosław Girul, a w kategorii dla licealistów (gdzie Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium) zwyciężył Łukasz Bożyk. Polacy najlepsi okazali się też w kategorii dla studentów, gdzie złoto wywalczył Łukasz Kalinowski. Zwycięzcę mieliśmy też w kategorii otwartej, w której pierwsze miejsce zajął Marcin Ornat.

Reprezentacja Polski, która wyjechała na mistrzostwa do Paryża, liczyła 29 osób. Zawodnicy mieli w dwóch seriach rozwiązywać zadania. Zadań przewidziano 18, młodsze grupy wiekowe rozwiązywały mniej łamigłówek, a grupy bardziej zaawansowane - więcej.

"Zadania są specyficzne, to nie jest czysta matematyka" - wyjaśnia dr Górniak. Np. w finałach krajowych - nawet osoby najmłodsze - miały do rozwiązania np. takie zadanie: "Mathias pisze wszystkie czterocyfrowe liczby całkowite dodatnie używając jednej cyfry 2, jednego 0, jednej 1 i jednej 3. Następnie odejmuje od największej z tych liczb liczbę najmniejszą. Jaki otrzymuje wynik? (żadna liczba czterocyfrowa nie zaczyna się od zera)".

Najstarsi rozwiązywali trudniejsze łamigłówki, np. taką: "Karol narysował na kartce papieru 15 cm × 30 cm dwa prostokąty o bokach całkowitoliczbowych i ze zdziwieniem stwierdził, że pole pierwszego prostokąta jest dwa razy większe niż pole drugiego prostokąta, mimo że obwody obydwu prostokątów są takie same. Jakie wymiary, w centymetrach, miały te prostokąty?".

Wyniki światowych finałów są dostępne na stronie: www.ffjm.org/resultatsfinale

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Prof. Janusz Lewiński. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska (archiwum FNP).

    Prof. Janusz Lewiński - laureatem Nagrody FNP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera