Niewydolność serca predysponuje do zachorowania na raka

Dzięki postępowi medycyny osoby z niewydolnością serca coraz rzadziej umierają z powodu tej choroby. Są natomiast bardziej narażone na raka i zgon w jego wyniku - informuje pismo „Journal of the American College of Cardiology".

„U chorych na niewydolność serca występuje nie tylko podwyższone ryzyko rozwoju raka, ale też śmiertelność z powodu raka jest wyższa w tej grupie” - wyjaśnia główna autorka badania dr Veronique Roger, dyrektor Centrum Nauk o Ochronie Zdrowia Kliniki Mayo w Rochester (USA).

Naukowcy z Kliniki Mayo przeanalizowali dokumentację medyczną 596 pacjentów z niewydolnością serca objętych programem Rochester Epidemiology Project. Leczono ich zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych. Dla porównania przebadano taką samą liczbą zdrowych osób. W badaniu skoncentrowano się na dwóch 11-letnich okresach.

Okazało się, że w latach 1979-1990 u pacjentów z rozpoznaną niewydolnością serca ryzyko rozwoju raka było o 48 proc wyższe niż w grupie kontrolnej. Natomiast pacjenci badani w latach 1991-2002 mieli aż o 86 proc. podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór.

Dr Roger sugeruje, że możliwych jest kilka przyczyn tej zależności. Może być to m.in. efekt uboczny leków podawanych z powodu schorzeń układu krążenia, skutek długotrwałego stresu spowodowanego chorobą lub jakiś mechanizm związany z fizjologią niewydolności serca, np. reakcja zapalna.

Badaczka podkreśla, że jest to bardzo istotne odkrycie, które powinno wpłynąć na zmianę standardów leczenia niewydolności serca, a w szczególności na objęcie pacjentów cierpiących na tę chorobę szczegółową obserwacją pod kątem objawów raka.

„Nasze wyniki zwracają też uwagę na to, o czym ostatnio dużo się mówi w świecie medycznym - na problem współistnienia wielu schorzeń u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe i na konieczność zapewnienia im całościowego, holistycznego podejścia, a nie skupiania się wyłącznie na leczeniu objawów pojedynczej choroby” - podsumowuje dr Roger.

Niewydolność serca to choroba z bardzo złym rokowaniem. Cechuje ją duża śmiertelność, większa od wielu nowotworów złośliwych, np. raka piersi, pęcherza moczowego czy prostaty. Połowa pacjentów umiera z jej powodu w ciągu 4 lat od rozpoznania. Jest to najczęstsza na świecie przyczyna hospitalizacji u pacjentów powyżej 65 roku życia.

W Polsce na niewydolność serca cierpi prawie milion osób, w Europie - 15 milionów, a na całym świecie - 22 miliony ludzi.

kap/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera