Polskie wynalazki nagrodzone w Stanach Zjednoczonych

Trzy medale złote z wyróżnieniem, osiem medali złotych i pięć nagród specjalnych otrzymali polscy naukowcy podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX . Wydarzenie odbyło się po raz 28. w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.

INPEX to największe targi wynalazczości w USA. W tym roku wystawcy z 24 krajów świata zaprezentowali ponad 550 wynalazków, do Polski należało 13 z nich. W targach uczestniczyli naukowcy z m.in.: Australii, Kanady, Chin, Egiptu, Islandii, Kuwejtu, Meksyku, Nowej Zelandii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Szwecji, Rosji, Tajwanu, Turcji.

Polska uczestniczy w targach od kilku lat, w ramach pawilonu narodowego, organizowanego przez firmę EUROBUSINESS-HALLER. Wszystkie wynalazki z Polski zgłoszono do oceny jury. Zdobyły one trzy medale złote z wyróżnieniem, osiem medali złotych i pięć nagród specjalnych.

Złote medale z wyróżnieniem trafiły do Polski w kategoriach: medycyna, edukacja, bezpieczeństwo. W kategorii „bezpieczeństwo” nagrodę otrzymała: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych za technologię produkcji papieru do paszportów. Uhonorowano ją też nagrodą specjalną „INNOVATOR CUP INPEX 2013”.

W kategorii „edukacja” złoty medal z wyróżnieniem trafił do Politechniki Warszawskiej za „program do analiz termalnych wspomagających projektowanie materiałów kompozytowych o zwiększonym przewodnictwie cieplnym - TERMET CAE”.

Złoty medal z wyróżnieniem w kategorii „medycyna” otrzymał pracujący w Niemczech stomatolog dr Jacek Nocon. Doceniono jego materiał będący substytutem kości, który można wykorzystywać jako implant dentystyczny, ale też w ortopedii czy chirurgii urazowej.

Wśród zdobywców złotych medali znalazły się instytucje takie jak: POLTEGOR-INSTYTUT Instytut Górnictwa Odkrywkowego; Instytut Badawczy Dróg i Mostów; Politechnika Warszawska; Politechnika Poznańska; VOICE LAB Sp. z o.o.; Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN; Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii "BioEnergia”.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera