Archeolodzy odkryli w dżungli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości rozległego miasta Majów sprzed 1400 lat – informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący badania w stanie Campeche na półwyspie Jukatan, na stanowisku położonym w dżungli na północ od Rezerwatu Biosfery Calakmul.
Jak informuje Narodowy Instytut Antropologii i Historii Meksyku (INAH), odkryte miasto Majów zajmowało obszar o powierzchni 22 hektarów i w okresie 600-900 r. n.e. było prawdopodobnie głównym ośrodkiem Majów w tym rejonie.
Według Jana Sprajca, archeologa ze Słowenii kierującego pracami zespołu naukowców na stanowisku, na podstawie liczby ruin oraz wysokości budowli odkrytych w mieście Majów - nazwanym przez archeologów Chactun - można porównać je do innych miast Majów na stanowiskach Becan, Nadzcaan i El Palmar w stanie Campeche.
Ruiny Chactun ukryte przez stulecia w dżungli są jednym z ok. 80 stanowisk archeologicznych na Jukatanie, odkrytych podczas badań w ramach Projektu Rozpoznania Archeologicznego w południowo-wschodniej części stanu Campeche, prowadzonych od 1996 roku.
Wykopaliska w Chactun prowadzone są z udziałem naukowców z INAH, a ich finansowaniem zajęło się towarzystwo geograficzne National Geographic Society oraz dwa prywatne przedsiębiorstwa z Austrii i Słowenii. (PAP)
jot/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.